Indická firma podala žádost o výrobu vakcíny AstraZeneca

Indický výrobce vakcín Serum Institute of India (SII) dnes oznámil, že požádal o povolení vyrábět vakcínu proti covidu-19 od farmaceutické společnosti AstraZeneca. Indie, kde žije 1,38 miliardy obyvatel, má již od začátku pandemie 9,6 milionu případů výskytu koronaviru a je tak v absolutních číslech druhou nejhůře zasaženou zemí na světě po Spojených státech.

"Jak jsme slíbili, před koncem roku 2020, Serum Institute of India požádal o povolení nouzového použití první vakcíny vyrobené v Indii, COVISHIELD. Zachrání to nespočet životů," napsal na twitteru generální ředitel a majitel SII Adar Poonawalla. SII je podle objemu největším výrobcem vakcín na světě, píše agentura AFP.

As promised, before the end of 2020, @SerumInstIndia has applied for emergency use authorisation for the first made-in-India vaccine, COVISHIELD. This will save countless lives, and I thank the Government of India and Sri @narendramodi ji for their invaluable support.

— Adar Poonawalla (@adarpoonawalla) December 7, 2020

Oznámení šéfa SII přichází jen několik dní poté, co americký Pfizer a německý BioNTech požádaly v Indii o schválení společně vyvíjené vakcíny, píše AFP s odvoláním na místní média. Hlavní výhodou vakcíny od AstraZenecy je možnost skladování při teplotách mezi dvěma a deseti stupni Celsia, zatímco druhý zmiňovaný preparát vyžaduje uchovávání při -70°C.

Adar Poonawalla v listopadu v televizi NDTV oznámil, že SII již vyrobila 40 milionů dávek vakcíny a do konce ledna vyrobí na 100 milionů dávek, píše AFP. 90 procent vakcín od SII pravděpodobně koupí indická vláda, odhadovaná cena je 250 rupií (74 korun) za dávku.

Indie oznámila za posledních 24 hodin 32.981 potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2. Už měsíc se denní přírůstky nakažených drží pod 50.000, což vede místní epidemiology k mírnému optimismu. Počty nakažených výrazně nevzrostly, přestože v zemi se v polovině listopadu konaly oslavy svátku díválí a tržiště byla plná lidí, uvedla agentura Reuters.

Související

Více souvisejících

AstraZeneca očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy