Indie se chystá na "cunami koronaviru". Bombaj zavírá obchody, omezuje se doprava

První rozsáhlejší opatření v boji proti šíření nového koronaviru zavádí druhý nejlidnatější stát světa Indie. Ve finanční metropoli Bombaji zůstanou až do konce března uzavřené kanceláře a obchody s výjimkou potravin a dalších nejnutnějších potřeb. Výrazně omezuje provoz indická hromadná doprava, kterou využívá většina z 1,3 miliardy Indů.

Informovala o tom dnes agentura Reuters. Indický premiér Naréndra Módí vyzval všechny občany Indie, aby zůstali doma a zabránili tím šíření nového typu koronaviru. V severoindickém státě Paňdžáb byla s okamžitým účinkem pozastavena veškerá veřejná doprava.

V metropoli Dillí nebudou soupravy metra zastavovat na nejvíce přeplněných stanicích, vlaky budou jezdit méně často a bude prováděno náhodné měření teploty cestujících. V Bombaji by v příštích dnech mohl být zcela zastaven provoz metra a vlaků, jež jsou pro pohyb po městě klíčové.

Jižní Asie zatím není nemocí COVID-19 zasažena tolik jako jiné části světa. Počet případů nákazy novým koronavirem v Indii dnes přesáhl 200, čtyři lidé onemocnění vyvolanému tímto virem podlehli. Přibližně třetina evidovaných případů je ve státě Maháráštra s hlavním městem Bombaj. Zdravotničtí experti se ale obávají, že nakažených v zemi je mnohem více - i proto, že bylo zatím provedeno velmi málo testů.

Podle šéfa indického střediska pro dynamiku nemocí, ekonomiku a politiku Ramanana Lakšmínárájana se Indie musí připravit na "cunami případů koronaviru". Kdyby v Indii byly aplikovány stejné matematické modely jako ve Spojených státech a v Británii, pak by se země mohla v budoucnu potýkat se zhruba 300 miliony případů nákazy novým typem koronaviru, z nichž by čtyři až pět milionů bylo kritických, řekl Lakšmínárájan serveru BBC News.

Indie kvůli šíření nového typu koronaviru již dříve zakázala vstup lidem ze zemí Evropské unie, Evropského sdružení volného obchodu, kam spadá Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko, a také z Turecka a Británie. Zrušeny byly také všechny plánované mezinárodní komerční lety.

Související

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Více souvisejících

Indie Naréndra Módí (indický premiér) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy