Irák podle rady uzavírá tábory pro uprchlíky moc rychle

V Iráku vláda rychle uzavírá tábory pro přesídlené a na počátku zimy se tak může ocitnout bez střechy nad hlavou až 100.000 lidí. Norská rada pro uprchlíky (NRC) dnes informovala, že běženci byli nuceni odejít z táborů bez předchozího upozornění v sedmi iráckých provinciích.

Vláda v Bagdádu předpokládá, že se lidé vrátí do regionů, odkud pocházejí. Domovy mnohých ale byly zničeny za bojů proti teroristickému Islámskému státu (IS), upozornil nyní zpravodajský server BBC.

IS začal zabírat sever Iráku v roce 2014 a poražen tam byl o tři roky později. V tomto období uprchlo z domovů více než šest milionů Iráčanů. Podle odhadů je mimo domovy dosud 1,3 milionu lidí, 4,7 milionu lidí se podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) vrátilo do svých regionů, kde ale stále panují velmi špatné podmínky.

Irácká vláda tábory postupně zavírá od loňského srpna, letos kvůli covidu-19 uprchlíci odcházejí pomaleji. Bagdád je ale odhodlán nechat zavřít všechny tábory. NRC dnes poukázala na ty v Bagdádu, Karbale, Dijále, Sulajmáníji, Anbáru, Kirkúku a v Ninive, z nichž musely rodiny odejít velmi náhle. Tito lidé jsou přitom často z oblastí, jež byly v bojích zcela zničeny. Čeká je průchod hlídkami a v případě, že nemají bezpečnostní prověření, mohou být zatčeni. Bezpečnostní ověření dostávají ti, kdo nejsou podezřelí ze členství nebo kontaktů s IS a dalšími ozbrojenými skupinami.

"Uprchlickou krizi nevyřeší, když budou tábory uzavřeny dříve, než se ti lidé budou moci nebo budou ochotni vrátit domů. Hrozí naopak, že tak mnozí Iráčané uváznou v začarovaném kruhu lidí bez domova. Budou v nebezpečí, a to zejména v době pandemie," řekl generální tajemník NRC Jan Egeland.

Jeden tábor, který má byt rychle uzavřen, je ten v Hammám al-Alílu u Mosulu, střediska provincie Ninive. "Je to můj domov, proč byste mě měli nutit odejít? Budeme bezdomovci, je to pro mne jako pohřeb," řekla 49letá Ahlám, která je z Mosulu a v táboře žije. Odešlo z něj už 600 rodin. Mosul byl posledním bojištěm bitvy s IS a mnoho čtvrtí města je zničeno.

IOM tvrdí, že polovina lidí přinucených v minulých týdnech odejít z táborů v Bagdádu a Karbale se nemohla vrátit do svého původního bydliště. Mnozí tak skončili v provizorních útočištích na okrajích měst, v poškozených bytech, kde není bezpečno, nebo v nedostavěných budovách. Nemají k dispozici základní potřeby ani zdravotní péči. NRC vyzvala iráckou vládu, aby uprchlíky o záměru uzavřít tábor informovala s aspoň měsíčním předstihem, aby se rodiny mohly připravit.

Související

Více souvisejících

Irák migrace uprchlíci

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy