Írán a KLDR mohou být vážnou hrozbou, tvrdí profesor

NÁZOR - Dne 7. ledna 2020 zaútočil Írán balistickými raketami na americké základny v Iráku, připomíná politolog Bruce Bechtol v komentáři pro server National Interest. Profesor z Angelo State University poukazuje, že k útoku byly použity i rakety Quiam, které vycházejí ze severokorejského modelu Scud C, přičemž Pchjongjang Teheránu tuto technologii předal a zřejmě i pomohl vylepšit.

Progres je přenášen do Íránu

Jde pouze o poslední příklad hlubokého angažmá a podpory Severní Koreje v íránském raketovém programu, jejichž kořeny sahají do 80. let, konstatuje politolog. Dodává, že podle některých špatně informovaných analytiků sice spolupráce od konce 90. let upadala, ale ve skutečnosti představuje značnou hrozbu, která pokračuje a projevuje se zřejmě i aktuální přítomností severokorejských poradců a techniků v Íránu.

"Hrozba je ale zřejmě reálnější, než si většina analytiků uvědomuje," tvrdí profesor. Upozorňuje, že KLDR vyvinula, či pomohla vyvinout většinu íránských balistických raket na kapalná paliva a prakticky u všech íránských raketových systémů lze vysledovat původ v Severní Koreji či severokorejskou technologickou asistenci.

Příkladem jsou rakety Scud, No Dong, Musudan, Safir - schopné vypouštět vesmírné satelity - nebo Unha, které Írán provozuje pod názvem Simorgh a jejichž první stupeň využívá svazek čtyř motorů No Dong, uvádí Bechtol. Doplňuje, že íránští technici ostatně byli údajně přítomni u obou severokorejských odpalů raket Unha v letech 2009 a 2012.

Spolu s tím, jak severokorejský raketový program postupuje, progres je často přenášen i do Íránu, konstatuje profesor. Varuje, že KLDR dále vylepšuje své rakety středního i dlouhého dosahu a již v roce 2013 se objevily zprávy, že Severokorejci pomáhají íránských kolegům s vývojem "osmdesátitunové rakety", zřejmě s mezikontinentálním dosahem.

V roce 2015 se objevily zprávy o dodávkách uvedených raket ze Severní Koreje do Íránu, které probíhaly na pozadí rozhovorů o íránském jaderném programu, uvádí politolog. Podotýká, že po jejich zakončení o rok později, uvalilo americké ministerstvo financí sankce na íránské společnosti a vybrané jedince kvůli porušování sankcí dříve uvalených na KLDR.

V této době se uskutečnily vzájemné návštěvy severokorejských a íránských představitelů, které podle Bechtola měly umožnit, aby si Írán pořídil těžký raketový nosič, jehož vývoj tehdy probíhal v Severní Koreji, přičemž konkrétní jména zapojených osob firem lze stále najít v amerických oficiálních materiálech.

Co vidíme dnes v KLDR, uvidíme zítra v Íránu

Severní Korea v roce 2017 otestovala raketu středního dosahu Hwasong-12 s doletem 4.500 km, připomíná profesor. Vysvětluje, že raketu, jak se ukázalo, pohánějí motory RD-250, které byly pořízeny na Ukrajině, podle tamních úřadů nelegálně, bez souhlasu oficiálních míst. Tyto motory mají tah 80 tun na úrovni moře, a tak je pravděpodobné, že tvoří základ zmíněného osmdesátitunového raketového systému, na kterém KLDR údajně spolupracovala s Íránem, míní odborník.  

Později, v roce 2017, Severní Korea otestovala dvě mezikontinentální balistické rakety,  nastiňuje Bechtol. Uvádí, že první z nich byla Hwasong-14 s údajnou schopností zasáhnout území americké město Anchorage, zatímco druhá Hwasong-15 může podle mnoha analytiků dokonce doletět na východní pobřeží Spojených států, přičemž obě využívají jako první stupeň střelu Hwasong-12 s motory RD-250.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Co to znamená?" pokládá otázku politolog. Naznačuje, že KLDR zřejmě spolupracovala s Íránem na nejprve na raketách středního dosahu, posléze i na mezikontinentálních raketách, které otestovala v roce 2017, a následně mu tuto technologii předala.

Pokud tomu tak je, znamená to podle profesora, že Severní Korea předala Íránu technologii založenou na motorech RD-250, což výrazně posiluje íránské schopnosti na poli raket středního dosahu i mezikontinentálních střel. Pchjongjang tedy dosud předal Teheránu technologii raket Scud, No Dong, Musudan, Unha a Hwasong-12, 14 i 15, a íránské schopnosti na poli balistických raket tedy rostou stejně, jako ty severokorejské.

Další testy raket vycházejících z uvedené technologie v Severní Koreji a zřejmě i v Íránu očekává odborník v následujících dvou až pěti letech. "Nepochybujte, že pokud něco dnes vidíte v Severní Koreji, zítra to uvidíte v Íránu," dodává.  

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Írán Rakety

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

včera

včera

Ilustrační foto

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých

V italském regionu Kampánie došlo ve čtvrtek k vážné nehodě lanovky, která si vyžádala čtyři lidské životy a jednoho člověka v kritickém stavu. Tragédie se odehrála na vrcholu Monte Faito, přibližně 45 kilometrů jihovýchodně od Neapole. Informaci potvrdily horské záchranné složky i hasiči.

včera

včera

Donald Trump

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou obchodní strategii, jejímž cílem je izolovat Čínu ze světového trhu. Podle informací deníku Wall Street Journal chce Bílý dům přesvědčit více než 70 obchodních partnerů USA, aby omezili své hospodářské vztahy s Pekingem výměnou za snížení amerických cel. Jedná se o dosud nejambicióznější krok v pokračující obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví

Po tragické středě se i dnešek nese ve znamení smrtelných nehod na českých silnicích. V obci Kolaje na Nymbursku srazilo auto několik osob stojících u odstaveného vozu, dva lidé přišli o život, další dva utrpěli vážná zranění. Ke druhé tragické události došlo krátce před polednem na Orlickoústecku, kde mladý řidič nezvládl řízení a se spolujezdcem zahynul při nárazu do stromu.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

včera

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

včera

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

včera

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

včera

včera

včera

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron

Vrcholní představitelé americké diplomacie se ve čtvrtek v Paříži sejdou s klíčovými evropskými partnery, aby jednali o možnostech ukončení války na Ukrajině a koordinaci dalšího postupu vůči Rusku.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy