Japonsko se po dvou letech pandemie covidu-19 chystá postupně uvolňovat cestovní pravidla. Vláda ale dnes oznámila, že zahraniční turisté budou při návštěvě země podrobeni striktním opatřením. Všichni návštěvníci budou muset nosit roušky, mít cestovní zdravotní pojištění a budou muset být po celou dobu pobytu pod dohledem. Informovala o tom agentura Reuters.
Japonská agentura pro cestovní ruch (JTA) uvedla, že v první fázi znovuotevření, tedy od 10. června, budou mít vstup povolen pouze účastníci zájezdů. Průvodci cestovních kanceláří doprovázející návštěvníky budou muset zajistit, aby všichni nosili po celou dobu roušky.
"Průvodci by měli účastníkům zájezdu často připomínat nezbytná opatření pro prevenci infekcí. Mělo by se také pokračovat v nošení roušek venku v situacích, kdy lidé hovoří v těsné blízkosti," uvádí JTA.
Japonsko během pandemie zavedlo jedny z nejpřísnějších kontrol vstupu do země na světě a zakázalo vstup téměř všem zahraničním návštěvníkům. Vzhledem k tomu, že většina zbytku světa se otevírá, uvolňuje svá pravidla nyní i Japonsko. Premiér Fumio Kišida se zavázal, že se opatření na hranicích přizpůsobí úrovni ostatních bohatších zemí.
Vláda začala nedávno uvolňovat také pokyny pro místní obyvatele v nošení roušek, i přesto jsou ale v ulicích všudypřítomné. Nošení roušek bylo totiž v Japonsku běžné i před covidovou pandemií.
Japonsko minulý měsíc zahájilo první testovací zájezdy zahraničních skupin, kterých se účastnilo asi 50 osob, většina z nich byli pracovníci cestovních kanceláří. Jeden z účastníků byl během zkušební cesty pozitivně testován na koronavirus.
James Jang, průvodce australské cestovní kanceláře, který se zúčastnil jednoho z testovacích zájezdů, uvedl, že pravidla pravděpodobně některé lidi prozatím odradí.
"Klientům nebude vadit nošení roušek v interiéru, ale nosit ji 24 hodin je problém. Náklady na neustálou přítomnost průvodce mohou některé klienty odradit a raději vyčkají do doby, kdy budou mít větší flexibilitu," řekl Jang agentuře Reuters.
V roce 2019 Japonsko navštívilo 31,9 milionu zahraničních návštěvníků, kteří utratili 4,81 bilionu jenů (840 miliard Kč).
Související
U břehů Japonska udeřilo zemětřesení. Úřady varují před tsunami
Napětí eskaluje. Čínské stíhačky namířily na japonská letadla radar navádějící střely
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
před 1 hodinou
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
před 1 hodinou
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
před 2 hodinami
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
před 3 hodinami
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
před 4 hodinami
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
před 5 hodinami
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
před 6 hodinami
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
před 6 hodinami
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
před 7 hodinami
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
před 8 hodinami
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
před 9 hodinami
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
před 10 hodinami
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
včera
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
včera
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
včera
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
včera
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
včera
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
včera
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
včera
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
V souvislosti s měnícím se postojem Spojených států k evropské bezpečnosti se Francie pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona připravuje na roli nezávislého lídra v obraně kontinentu. Paříž se již dříve netajila obavami z nespolehlivosti Washingtonu, které se po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu v lednu 2025 potvrdily. Francie nyní zintenzivňuje své úsilí o vybudování „evropské suverenity“ a připravuje se na možnost, že se Evropa bude muset v horizontu tří až čtyř let bránit ruské hrozbě bez výraznější americké pomoci.
Zdroj: Libor Novák