Jihozápad Číny pustoší povodně. Nejméně 12 mrtvých, 100 tisíc domů zničeno

Nejméně 12 osob přišlo o život a dalších deset se stále pohřešuje po silných deštích v čínské provincii S'-čchuan na jihozápadně země, které vyvolaly záplavy. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na úřady provincie.

Část provincie zasáhly v pátek a v sobotu silné deště, které vyvolaly záplavy. Špatná byla situace zvláště ve městě I-chaj. Z oblasti bylo evakuováno přes 7700 lidí.

V celé zemi kvůli povodním, které začaly na začátku června, již zemřelo nebo je pohřešováno 78 lidí. Povodně také zničily nebo poškodily přes 100.000 domů a způsobily přímé ekonomické ztráty odhadem za 25 miliard jüanů (84 miliard Kč), uvedlo ministerstvo krizového řízení.

Sezonní povodně zasáhnou Čínu každým rokem. Úřady se snaží zmírnit škody pomocí přehrad, zejména obří přehrady Tři soutěsky na řece Jang-c’-ťiang.

Nejhorší povodně z posledních let byly v Číně v roce 1998. Zahynulo při nich více než 2000 osob a zničeny byly téměř tři miliony domů.

Související

Povodně, ilustrační foto

Povodně sužují téměř celou Čínu. 141 lidí zemřelo nebo se pohřešuje

Velkou část čínského území zasáhly v důsledku silných dešťů záplavy. Podle agentury AP přišlo o život nebo se pohřešuje 141 lidí a 28.000 domů je poškozeno. Mimořádné silný déšť trvá od června a označuje se za druhý nejvydatnější za více než půlstoletí. Ve více než 400 řekách přesáhla výška hladiny varovnou hranici.
Povodně

Povodně devastují jih Číny. Mnoho mrtvých, ohroženo je i město Wu-chan

Záplavy, které začátkem června postihly části Číny, zasáhly téměř tři miliony lidí, nejméně 20 osob je mrtvých nebo pohřešovaných. Dalších 228.000 lidí se muselo kvůli velké vodě a sesuvům bahna přesunout, píše dnes agentura AP s odvoláním na čínské úřady. V regionech v jižních částech země pokračují odklízecí práce, podle předpovědí by zde ale v příštích dnech měly přijít další srážky.

Více souvisejících

povodně v Číně Čína Povodně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy