Jižní Korea uzná náboženské důvody pro odmítnutí služby v armádě, omilostní 1800 mužů

Jižní Korea omilostní více než 1800 mužů, kteří byli původně odsouzeni za to, že se vyhýbali vojenské službě z osobních nebo náboženských důvodů. Každý Jihokorejec má do svých 28 let odsloužit zhruba dvouletou vojenskou službu. Jak dnes informoval server stanice BBC, loni soud rozhodl, že je možné odmítnout vstup do armády z důvodů osobního svědomí nebo víry.

Dosud hrozilo těm, kdo službu nevykonali, až 18 měsíců vězení. Navíc pak měli problém najít si práci.

Amnestie nyní vymaže lidem odsouzeným za vyhýbání se vojně informaci o trestu z trestních rejstříků. Těm, kdo byli propuštěni s podmínkou, bude zbytek trestu zrušen. Příští rok Korea zavede alternativní tříletou nevojenskou službu.

BBC upozornila, že dnešní oznámení o omilostnění 1879 mužů je třetí případ milostí, které vydal prezident Mun Če-in od svého nástupu do funkce v roce 2017. Dohromady se týkaly 5000 lidí, mezi nimi těch, kdo porušili volební právo.

Služba v armádě je v Jižní Koreji, která má s totalitním severním sousedem dlouhodobě napjaté vztahy, považována pro zajištění bezpečnosti státu za klíčovou. V letectvu trvá 24 měsíců, v námořnictvu 23 a ve zbytku armády 21 měsíců. Výjimky a úlevy jsou poskytovány v ojedinělých případech, získalo je například několik fotbalistů.

Loni soud rozhodl, že je třeba zavést náhradní službu, v níž nebude nutné použít zbraň. Po tomto rozhodnutí bylo zrušeno obvinění proti asi stovce členů společnosti Svědkové Jehovovi, kteří odmítli do armády nastoupit.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Jižní Korea po provokacích KLDR povolala do akce dělostřelce

Jižní Korea označila v pátek dělostřeleckou palbu Severní Koreje nedaleko pohraničních ostrovů za provokaci a varovala, že v reakci přijme vhodná opatření. Na pohraničním ostrově Jon-pchjong ve Žlutém moři spustila dělostřelecké cvičení, uvedla agentura Anadolu.

Více souvisejících

armáda Jižní Korea Jižní Korea

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

včera

včera

včera

včera

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy