Svět míří do roku 2022. Po Kiribati slaví i v Latinské Americe a Austrálii

Svět se dočkal příchodu nového roku 2022. Díky časovému posunu ho jako první v 11:00 SEČ začali slavit obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí ostrovního státu Kiribati. Rok 2022 už mají i v Latinské Ameriky a Austrálii.

V předchozích letech spolu s obyvateli Kiritimati začínali Nový rok slavit také obyvatelé tichomořského ostrovního státu Samoa. Protože ale v roce 2021 Samoa na rozdíl od minulých let na podzim neposunula o hodinu čas, dočká se změny letopočtu až ve 12:00 SEČ společně s Novým Zélandem.

Kiritimati má ze všech atolů na světě největší plochu souše - asi 388 čtverečních kilometrů, což ho velikostí řadí mezi Brno a Prahu. Obývá ho přibližně 6500 obyvatel. Kiritimati představuje více než 70 procent celkové plochy souše souostroví Kiribati, které tvoří 33 tichomořských ostrovů a atolů. Celé souostroví se táhne přes tři časová pásma a střídání starého a nového roku tedy na Kiribati skončí ve 14:00 SEČ.

Kiritimati leží 232 kilometrů od rovníku a 2160 kilometrů jižně od Honolulu. Největším městem je Tabwakea s 3000 obyvateli, následovaná osadami London, Banana, Poland a ruinami nyní neobydlené osady Paris.

Nový rok mohou vždy jako první na Zemi vítat obyvatelé území, které je ze západu nejblíže takzvané datové hranici. Tato mezinárodně uznávaná linie procházející přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení se mění datum.

V Latinské Americe vítají rok pálením figurín, zobrazují politiky i koronavirus

V některých zemích Latinské Ameriky se o dnešní půlnoci se starým rokem rozloučí tradičním rituálem, při němž lidé ve společnosti svých blízkých či sousedů spálí vycpanou figurínu. Ta mívá často podobu starce, ale také různých neoblíbených politiků. Letos se dobře prodávají pro tento účel i figurky zobrazující koronavirus.

Tradice má zřejmě původ v Ekvádoru, dodržuje se ale v mnoha dalších zemích regionu, například v Kolumbii, Venezuele, Peru, Mexiku, Argentině nebo v Chile. Říká se jí Quema del Aňo Viejo (Pálení starého roku) a oheň má zničit všechno špatné.

Figuríny pro tento rituál vyrábějí lidé doma, nebo si je kupují. Jsou většinou látkové a vyplněné papírem, pilinami, slámou a někdy také pro lepší efekt pyrotechnikou. V Ekvádoru mají letos některé podobu prezidenta Guillerma Lassa, zřejmě i kvůli neschopnosti vlády bojovat se zločinem. Letos v této jihoamerické zemi eviduje vláda na 2330 vražd, což je nejvíce od roku 2010 (kdy jich bylo 2624).

Tradice pálení figurín má původ v ekvádorském městě Guayaquil a sahá do poloviny 19. století, kdy se pálilo staré šatstvo po obětech žluté zimnice. Tamní obyvatelé tehdy věřili, že pálením a kouřem v ulicích město vyčistí od této nemoci a postupně i všeho zlého.

Letos nebudou ale oslavy příchodu nového roku tak bujaré ani v Latinské Americe, ač protikoronavirová opatření se výrazně liší v různých zemích regionu. Zatímco například Mexiko nemá téměř žádná omezení, ani pro cestující ze zahraničí, Chile například do země pouští jen očkované proti covidu-19.

Austrálie přivítala rok 2022, kvůli šíření omikronu jsou ale oslavy menší

Tradičním ohňostrojem se obyvatelé Sydney i jiných měst Austrálie rozloučili s rokem 2021 a přivítali nový rok 2022. Oslavy se ale konají v situaci, kdy se v zemi šíří varianta koronaviru omikron. Australští hygienici dnes podle agentury AP ohlásili 32.000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie trvající už skoro dva roky.

Oblohu nad přístavem v Sydney rozzářily ohňostroje, na které pyrotechnici spotřebovali šest tun materiálu. Show byla i s dvanáctiminutovým hudebním doprovodem. Na mostě Harbour Bridge světla vytvořila efekt vodopádu, projekce byla i na pylonech této ikonické stavby města Sydney. Další sada ohňostrojů rozzářila noční oblohu nad budou opery.

Internetový portál deníku The Sydney Morning Herald uvádí, že zatímco v dobách před příchodem pandemie covidu-19 si podívanou v přístavu nenechával ujít až milion lidí, letos přilákala řádově desítky tisíce diváků. Bezplatné vstupenky na místa s tím nejlepším výhledem byly k dispozici ještě dnes. Loni byl novoroční ohňostroj zkrácen na sedm minut a lidé ho nesměli sledovat přímo z přístavu. V Austrálii se novoroční ohňostroje rušily i v minulosti, zejména kvůli požárům a velkému suchu.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Více souvisejících

Silvestr Nový rok

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Soud v USA, ilustrační foto

Přelomový rozsudek. V USA půjdou za mříže rodiče školního střelce

Ve Spojených státech amerických padl další přelomový rozsudek. Soud v úterý na nejméně deset let poslal do vězení rodiče teenagera, který vraždil na škole v americkém státě Michigan. Informovala o tom agentura AP. Dnes sedmnáctiletý Ethan Crumbley v listopadu 2021 zastřelil čtyři spolužáky na střední škole v Oxford Township nedaleko Detroitu. 

včera

včera

Jaro, ilustrační fotografie.

Teplé počasí si po dnešku dá pauzu. V Česku opět padaly rekordy

V Česku padaly čtvrtý den v řadě teplotní rekordy, v úterý byly překonány na třech čtvrtinách meteorologických stanic. Nejtepleji bylo v Českém Krumlově na jihu Čech, kde meteorologové naměřili 28,6 stupně. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

David Cameron

Cameron chválí českou iniciativu pro Ukrajinu. Munici shání i Londýn

Šéf britské diplomacie David Cameron v úterý během probíhající návštěvy Spojených států amerických ocenil českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo EU. Cameron ji zmínil na tiskové konferenci s americkým protějškem Antonym Blinkenem. V USA se snaží dosáhnout obnovení americké podpory Kyjeva. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Trable u Hložka pokračují. Kvůli zranění nebude Leverkusenu k dispozici až čtyři týdny

Těžké časy českého fotbalového útočníka Adama Hložka pokračují. Poté, co se v posledních dnech v Německu u něj mluví o případném hostování, a poté, co se mu úplně nevydařil poslední reprezentační sraz, si nyní zkomplikoval svou cestu k nominaci na letošní fotbalové Euro zraněním. To si přivodil během sobotního bundesligového zápasu Leverkusenu s Unionem Berlín, ve kterém si poranil levý kotník.

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Hokejový trenér Vladimír Růžička má nové angažmá. Bude za Rajchlovo PRO kandidovat do europarlamentu

Po posledním nevydařeném a velice krátkém angažmá ve Slovanu Bratislava se o hokejovém trenérovi Vladimíru Růžičkovi může říct, že si našel nové angažmá. Tentokrát ho ale neangažoval žádný hokejový klub, ale politická strana. V nadcházejících volbách do Evropského parlamentu bude totiž kandidovat v barvách strany Právo Respekt Odbornost (PRO) vedenou Jindřichem Rajchlem.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Liberec

Policie zasahovala v budově radnice v Liberci

Policie v úterý zasahovala na radnici v Liberci. Konkrétně se jednalo o kriminalisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), jejichž zásah potvrdil i primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Důvod policejní razie nesdělil. Na magistrátu přesto fungovala všechna pracoviště. 

včera

energie

Evropská unie pošle na Ukrajinu nouzovou energetickou pomoc

Evropská unie reagovala na nedávnou sérii cílených raketových útoků a útoků bezpilotními letadly ze strany Ruska na ukrajinskou energetickou infrastrukturu mobilizací nouzové energetické pomoci, která je již na cestě na Ukrajinu. Evropská komise (EK) o tom informovala v úterní zprávě v Bruselu.

včera

včera

včera

Kurt Cobain

RECENZE: Před 30 lety zemřel frontman Nirvany. Podcast Cobain jej portrétuje v širokých souvislostech

Idol, legenda, rebel a svéráz. Obdobných přízvisek pro Kurta Cobaina bychom nalezli tucet. Kapela Nirvana, s níž je jeho jméno neodmyslitelně spjato, je dodnes fenoménem, na nějž minimálně v podobě merche narazíte snad každý den. Podcast Cobain se na hudebníkův život, jenž byl postupem let zahuštěn mytizujícím oparem, kouká odlišnou perspektivou se značně trpkým podtónem a ptá se, co nám ve světě bez Kurta z Kurta zbylo. 

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Končíme, s Ruskem už jednat nebudeme, oznámila Paříž

Francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné oznámil, že Francie již není ochotná jednat s Ruskem. Toto rozhodnutí bylo motivováno nejasností a rozpory v popisu telefonického hovoru, který následoval po teroristickém útoku na koncertní síň nedaleko Moskvy. 

včera

včera

Digitální občanku využívají statisíce lidí. eDoklady nově akceptuje i policie

Od spuštění aplikace eDoklady dne 20. ledna si ji stáhlo přibližně 350 000 lidí, informoval novináře ředitel Digitální a Informační Agentury (DIA) Martin Mesršmíd. Od začátku dubna, kdy policie začala uznávat digitální průkaz totožnosti v mobilních telefonech, si ji stáhlo dalších 20 000 lidí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy