KLDR poslala Jižní Koreu k šípku. Kim Čong-un na summit nepojede

Severní Korea dnes oznámila, že její vůdce Kim Čong-un odmítl pozvání na regionální summit v jihokorejském městě Pusan, které mu poslal jihokorejský prezident Mun Če-in. KLDR uvedla, že na vrcholnou schůzku nyní není vhodná doba kvůli napjatým vztahům mezi oběma zeměmi, z nichž obvinila Jižní Koreu.

Kim Čong-Un
doporučujeme

Jihokorejský prezident poslal Kimovi začátkem listopadu dopis, v němž ho pozval na schůzku nejvyšších představitelů zemí jihovýchodní Asie a Jižní Koreje, která bude v pondělí a v úterý v Soulu. Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a Jižní Korea si na summitu připomenou 30. výročí partnerství.

Severokorejská oficiální agentura KCNA nyní sdělila, že Pchjongjang pozvání odmítl. "Zaráží nás, že Jižní Korea navrhla diskuzi o vnitrokorejských záležitostech při tak nevhodné příležitosti, jakou je mnohostranné setkání," konstatovala agentura KCNA, která zároveň Soul obvinila z přílišné závislosti na Spojených státech a z nedodržení dřívějších dohod.

V loňském roce se vztahy mezi Severní a Jižní Koreou výrazně zlepšily a jejich vůdci se sešli na třech summitech. Severokorejský diktátor Kim Čong-un se navíc loni v Singapuru poprvé setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Oba státníci tehdy slíbili, že budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Po neúspěšném únorovém summitu USA-KLDR v Hanoji ale diplomatická jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem uvázla na mrtvém bodě a stagnují i rozhovory mezi oběma Korejemi. Kim dal Spojeným státům lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k jednáním, jinak bude podle něj Severní Korea nucena hledat "jinou cestu".

Jižní Korea a Spojené státy v neděli učinily vstřícné gesto, když oznámily, že odloží společné vojenské cvičení, které se mělo v regionu uskutečnit tento měsíc. KLDR ale požaduje trvalé zrušení těchto manévrů a také zrušení sankcí, jež na ni byly uvaleny za její jaderné a raketové zbrojní testy. Spojené státy chtějí, aby se Severokorejci nejprve vzdali vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny sankce odvolat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při požáru v budově Huawei na jihu Číny zemřeli tři lidé

25.09.2020 20:48 Tři mrtví byli dnes nalezeni po požáru ve velkoměstě Tung-kuan na jihu Číny. Oheň vypukl v zařízení…

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel, je pod…

25.09.2020 12:29 Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š'. Nezvěstný byl od…

Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu,…

25.09.2020 12:18 Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu…

Nezvyklé gesto Kim Čong-una. KLDR se omluvila Jižní Koreji za zastřelení…

25.09.2020 08:40 Severokorejský vůdce Kim Čong-un se dnes omluvil Jižní Koreji za incident, při němž severokorejští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama