KLDR poslala Jižní Koreu k šípku. Kim Čong-un na summit nepojede

Severní Korea dnes oznámila, že její vůdce Kim Čong-un odmítl pozvání na regionální summit v jihokorejském městě Pusan, které mu poslal jihokorejský prezident Mun Če-in. KLDR uvedla, že na vrcholnou schůzku nyní není vhodná doba kvůli napjatým vztahům mezi oběma zeměmi, z nichž obvinila Jižní Koreu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kim Čong-Un
doporučujeme

Jihokorejský prezident poslal Kimovi začátkem listopadu dopis, v němž ho pozval na schůzku nejvyšších představitelů zemí jihovýchodní Asie a Jižní Koreje, která bude v pondělí a v úterý v Soulu. Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a Jižní Korea si na summitu připomenou 30. výročí partnerství.

Severokorejská oficiální agentura KCNA nyní sdělila, že Pchjongjang pozvání odmítl. "Zaráží nás, že Jižní Korea navrhla diskuzi o vnitrokorejských záležitostech při tak nevhodné příležitosti, jakou je mnohostranné setkání," konstatovala agentura KCNA, která zároveň Soul obvinila z přílišné závislosti na Spojených státech a z nedodržení dřívějších dohod.

V loňském roce se vztahy mezi Severní a Jižní Koreou výrazně zlepšily a jejich vůdci se sešli na třech summitech. Severokorejský diktátor Kim Čong-un se navíc loni v Singapuru poprvé setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Oba státníci tehdy slíbili, že budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Po neúspěšném únorovém summitu USA-KLDR v Hanoji ale diplomatická jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem uvázla na mrtvém bodě a stagnují i rozhovory mezi oběma Korejemi. Kim dal Spojeným státům lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k jednáním, jinak bude podle něj Severní Korea nucena hledat "jinou cestu".

Jižní Korea a Spojené státy v neděli učinily vstřícné gesto, když oznámily, že odloží společné vojenské cvičení, které se mělo v regionu uskutečnit tento měsíc. KLDR ale požaduje trvalé zrušení těchto manévrů a také zrušení sankcí, jež na ni byly uvaleny za její jaderné a raketové zbrojní testy. Spojené státy chtějí, aby se Severokorejci nejprve vzdali vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny sankce odvolat.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inferno v Austrálii: Sydney ohrožují rozsáhlé požáry, obyvatele dusí kouř

06.12.2019 08:51 Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v…

Hongkong je zamořen jedy ze slzného plynu. Umírají ptáci, lidem hrozí…

06.12.2019 08:32 Angel Chanová je opatrnější, kam bere na hřiště své dvě děti ve věku tří a pěti let. "Policie po…

V Číně explodovala továrna na pyrotechniku, následky jsou tragické

06.12.2019 08:28 Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v…

Indií otřásl další brutální zločin. Upalte pachatele zaživa, skandoval dav

06.12.2019 07:41 Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama