Peking zmírnil koronavirové restrikce, vstupenky do Zakázaného město jsou vyprodané

V Pekingu se dnes po několika měsících znovuotevřely parky či muzea a také hlavní místní turistická atrakce, takzvané Zakázané město, které ale smí navštívit maximálně 5000 lidí denně. Také do parků v čínské metropoli smí zatím jen méně lidí, kteří musí nadále dodržovat bezpečnou vzdálenost, nosit roušky a prokázat se kódem v mobilní aplikaci, že nejsou nemocní a nepřišli do kontaktu s nakaženým koronavirem.

V Pekingu, Tchien-ťinu a přilehlé provincii Che-pej místní úřady ode dneška o jeden stupeň snížily nejvyšší stupeň výstrahy na čtyřbodové stupnici, který tam platil od konce ledna. Peking a jeho okolí bylo jedno z posledních míst, kde tento nejpřísnější stupeň kvůli nákaze covidem-19 platil. Mnoho čínských provincií již omezení uvolnilo dříve.

Nearly 70% of #China’s tourist attractions have reopened. During the #MayDayHoliday, visitors should not exceed 30% of an attraction’s maximum capacity due to #COVID19, the Minister of Culture and Tourism said. pic.twitter.com/hcwiC2bsQX

— Global Times (@globaltimesnews) May 1, 2020

Opatření v čínské metropoli úřady zmírnily od dnešního Svátku práce, jímž v zemi začíná pět svátečních dnů. Vstupenky do Zakázaného města jsou už na všech pět dnů vyprodané, prodaly se za 12 hodin, napsal ve čtvrtek list The Guardian.

Tento palácový komplex v centru Pekingu obvykle navštíví podle agentury AP 80.000 lidí denně, nyní tam smí za den 5000 návštěvníků.

V Pekingu také už ode dneška neplatí povinná čtrnáctidenní karanténa pro osoby, které do města přicestují z nerizikových částí Číny. Tou dosud museli projít všichni, kdo do města přijeli, včetně jeho obyvatel. Oproštění od karantény se ale nevztahuje na ty, co se vrátí ze zahraničí nebo rizikových provincií, jako je Chu-pej, která byla z čínských provincií koronavirem nejvíce zasažená a odkud se zřejmě koronavirus začal šířit koncem loňského roku do celého světa.

Částečné zrušení omezení v Pekingu přichází v době, kdy se tam chystá důležitá politická událost - zasedání téměř 3000členného zákonodárného sboru. Začátek dvoutýdenního jednání, které jednou za rok stanovuje hlavní ekonomické cíle země a vojenský rozpočet a schvaluje nové zákony, byl odložen ze začátku března na 22. květen. Podle AP zatím není jasné, zda se ho delegáti zúčastní osobně, či prostřednictvím videokonference.

Uvolňování opatření po celé Číně souvisí s výrazným snížením počtu nově infikovaných. Dnes Čína oznámila 12 nových případů, z toho šest se nakazilo v cizině, ani dnes neeviduje země za den žádné úmrtí s covid-19. Dohromady už Čína od počátku epidemie zaregistrovala 82.874 nakažených a 4633 úmrtí z řad nakažených. Počty nových případů nákazy za den v Číně už skoro dva měsíce až na dvě výjimky nepřekročily stovku a úmrtí bylo za dva týdny oznámeno jen jedno.

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Peking provokuje, zatímco se Tchaj-wan chystá na manévry

Čína poslala desítky vojenských letounů vstříc Tchaj-wanu, uvedlo v sobotu ministerstvo obrany ostrovního státu. Ten příští týden zahájí každoroční vojenské manévry, během nichž armáda demonstruje připravenost na možnou invazi z pevniny. 

Více souvisejících

Peking Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy