Pracovnice firmy projevila nesouhlas. Skončila ve vězení

Pandemie může mnohým posloužit jako prostředek k potlačení práv. Dokazuje to zatčení zaměstnankyně oděvní společnosti.

V době největšího rozmachu nemoci covid-19 vzala mladá pracovnice v Kambodži do ruky mobil a napsala příspěvek na internet. Píše deník The Guardian. V té době oděvnický sektor ztrácel milióny dolarů kvůli zrušeným objednávkám a zavírajícím se továrnám. Vláda doporučovala podnikům nepanikařit a nařídila jim poslat zaměstnance domů se sníženou denní mzdou.

Soy Sros, pracující v oděvní továrně, ve svém příspěvku psala, že továrna se chystá ignorovat nařízení vlády a plánuje propustit 88 zaměstnanců včetně těhotné ženy. Věděla, že si znepřátelí zaměstnavatele. Nečekala ale, že ji za to uvězní.

Příspěvek zveřejnila 31. března a již následující den zaměstnavatel otočil a oznámil zaměstnancům, že jim jejich práce zůstanou. Továrnu vlastní firma Superl Holdings se sídlem v Hong-Kongu, která vyrábí luxusní tašky pro značky jako je Versace.

Další den byla Soy Sros zatčená. Společnost na ni podala trestní oznámení, ve kterém tvrdila, že Sros podněcovala sociální nepokoje, hanobila továrnu a šířila „fake news“. Kambodžské soudy ji uložili další obvinění za provokaci a mohla dostat až tři roky vězení.

Její uvěznění působí jako strašák pro kambodžskou komunitu pracovníků v oděvním průmyslu. Také to přidává obavy skupinám bojujících za práva zaměstnanců, které se obávají, že pandemie covidu-19 bude využita pro potlačení všech pracovníku v tomto průmyslu.

Sros strávila ve vazební cele 55 dní. „Moje cela byla asi deset metrů široká a dvacet metrů dlouhá a bylo tam 57 vězňů,“ popsala pro The Guardian. „Byla tam opravdu špína a dokonce i záchod byl uvnitř cely. Bála jsem se nákazy. Těsně před mým propuštěním tam bylo už okolo sedmdesáti žen.“

Kambodža není jedinou zemí, kde vedoucí odborů čelí útisku. Pracovníci nejméně tří továren vyrábějící oblečení pro Primark, Zaru nebo Mango řekli The Guardianu, že ředitelé používají covid-19 jako prostředek k jejich potlačení.

Zaměstnanec továrny Huabo Times uvedl, že lidé ani nechtějí odbory ze strachu zakládat. „Tři dny potom, co jsme registrovali novou odborovou organizaci, byli propuštěni zaměstnanci. Použili proto omluvu, že za to mohou důsledky koronavirové krize,“ přiblížil situaci.

Během dnů, kdy byla Sros ve vězení, vyzvali aktivisté z Kambodže světové značky, aby zasáhly. Ty ale mlčely. „V Kambodži je velká tradice, že majitelé továren používají státní policii a soudní systém k umlčení, trestání a zastrašování pracovníků,“ konstatoval právník Ben Hensler pro The Guardian.

Související

Tchaj-Wan

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 svých občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny slibující vysoké mzdy za práci v oblasti technologií. Zločinci Tchajwance po příjezdu nutili pracovat v call centrech, která sloužila k podvodům zaměřeným na pevninskou Čínu. Z Číňanů měli pracovníci lákat peníze na neexistující vládní poplatky a investiční příležitosti, informovala dnes agentura AP.

Více souvisejících

Kambodža Věznice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy