Protesty se o Vánocích rozhořely nanovo. Policie v Hongkongu nasadila slzný plyn

Hongkongská policie dnes znovu zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří už více než půl roku v ulicích protestují proti místnímu politickému vedení i centrální vládě v Pekingu a požadují demokratické reformy. Zatímco protestní akce byly po vítězství opozice v místních volbách většinu prosince klidné, přes vánoční svátky vypukly mezi demonstranty a policisty opět střety.

Stovky demonstrantů v černém oblečení, s obličeji zakrytými maskami dnes prošly v průvodech několika vánočně vyzdobenými nákupními centry a skandovaly prodemokratická hesla. V jednom z nákupních středisek policisté rozprášili pepřový sprej a středisko bylo předčasně uzavřeno.

Slzný plyn použili policisté dnes v ulicích ve čtvrti Mong Kok, kde se protesty konají opakovaně. Policie takto zakročila poté, co dav začal na příslušníky policie vykřikovat urážky.

"Jsem zklamaný, že vláda stále nereagovala na žádný z našich požadavků," řekl agentuře Reuters 28letý zaměstnanec restaurace, který se zapojil do protestu ve čtvrti Mong Kok. Demonstranti požadují plně demokratické volby, propuštění zadržovaných aktivistů či vyšetření policejních zákroků proti protestujícím, které označují za příliš brutální.

Slzný plyn, pepřový sprej a obušky nasadila hongkongská policie proti demonstrantům i na Štědrý večer. Podle policejních zpráv demonstranti stavěli v ulicích zátarasy, ničili semafory, výklady obchodů a v nákupních centrech házeli po policistech deštníky a jiné předměty. Zdravotnické úřady dnes uvedly, že při srážkách bylo v noci na dnešek zraněno 25 lidí.

Protesty v Hongkongu trvají už sedm měsíců. Začaly v červnu, původně proti plánovanému zákonu o vydávání podezřelých lidí do pevninské Číny. Postupně se z nich staly projevy nesouhlasu se zasahováním Číny do záležitostí Hongkongu, který se pod čínskou správu vrátil v roce 1997.

Související

Hongkong

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Více souvisejících

demonstrace v Hongkongu Hongkong Čína

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy