V Tichomoří by mohl v brzké době vzniknout nový stát. Obyvatelé Bougainville budou od 23. listopadu do 7. prosince v referendu hlasovat o tom, zda si přejí nezávislost svého území na souostroví Papua-Nová Guinea, nebo posílení autonomie, uvedla agentura Reuters.
Ostrov pojmenovaný podle francouzského objevitele Louise Antoinea de Bougainville, přilehlý ostrov Buka a několik dalších menších ostrůvků tvoří v současné době autonomní území Bougainville v rámci státu Papua-Nová Guinea. Při sčítání lidu v roce 2011 mělo toto území 250.000 obyvatel.
Podle Reuters lze předpokládat, že většina voličů se vysloví pro samostatnost. Otázkou ale je, nakolik by nezávislé Bougainville bylo schopno fungovat vzhledem k tomu, že nyní spoléhá na finanční podporu od Papuy-Nové Guineje.
K referendu, které je nezávazné, se podle úřadů zaregistrovalo více než 200.000 lidí. O výsledcích hlasování, na které bude dohlížet někdejší irský premiér Bertie Ahern, bude následně jednat parlament Papuy-Nové Guineje.
Referendum je součástí mírového procesu dojednaného v roce 1998 na konci desetiletého ozbrojeného konfliktu, který si vyžádal na 20.000 lidských životů. Místní povstalci bojovali ve válce s vojáky Papuy-Nové Guineje o samostatnost Bougainville a o to, jak se budou využívat jeho velké zásoby mědi a zlata.
Válka začala v roce 1988, kdy se vzbouřili majitelé pozemků na ostrově Bougainville kvůli ekologickým škodám, které způsobil rozsáhlý povrchový důl na měď provozovaný dceřinou společností těžařského gigantu Rio Tinto. Protesty byly namířeny také proti zacházení s horníky z řad domorodého obyvatelstva i proti tomu, že většina zisků z těžby mířila pryč z ostrova. Důl Panguna v té době vytvářel přes 40 procent HDP Papuy-Nové Guineje. V roce 1989 si povstalci vynutili uzavření dolu, který od té doby zůstává mimo provoz, ale jejich kampaň přerostla v boj za nezávislost ostrova.
Bougainville má i významnou strategickou polohu ve vodách oddělujících Asii a Ameriku. Případný vznik nového státu tak bedlivě sledují západní země, které se snaží oslabit rostoucí vliv Číny v tomto regionu, poznamenal Reuters.
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 1 hodinou
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 2 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 2 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 3 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 4 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 5 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 6 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 7 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
S prosincovými projevy politiků se v posledních letech roztrhl pytel. Letos s nimi už uplynulou středu začal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nejvíce se však čeká na řeči prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS). V televizi se nicméně chystá promluvit i exprezident Miloš Zeman.
Zdroj: Jan Hrabě