Soud se střelcem z Christchurch se blíží ke konci. Tarrant nepronese závěrečnou řeč

Pravicový extremista Brenton Tarrant, který loni zaútočil na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, nepronese před vynesením rozsudku závěrečnou řeč.

Obviněný dříve avizoval, že se bude sám právně zastupovat. Soud mu povolil promluvit před čtvrtečním pronesením rozsudku a panovaly obavy, že svou řeč zneužije k propagaci extremismu, píší zahraniční tiskové agentury.

Místo Tarranta má ve čtvrtek, v poslední den čtyřdenního slyšení, jeho přidělený právní zástupce přečíst krátké prohlášení.

Od pondělí se o své příběhy v soudní síni podělilo 90 přeživších a příbuzných obětí. Devětadvacetiletý Australan Tarrant během slyšení projevil minimum emocí. Promlouvající sledoval a občas pokýval hlavou nebo se ušklíbl, když uslyšel vtip na svůj účet, píše agentura AP.

Brenton Tarrant, the far right terrorist shows no remorse of his horrific and meticulously planned attack on the worshippers in Christchurch.pic.twitter.com/5jUp6clo8S

— TIMES OF GAZA (@Timesofgaza) August 24, 2020

"Tvoje zvěrstva a nenávist neměly takový výsledek, jaký jsi čekal," zaznělo v prohlášení od otce nejmladší z obětí, kterou byl tříletý Mucaad Ibrahim. "Místo toho jsi posílil soudržnost christchurchské komunity, posílil naši víru, vyzvedl čest našich rodin a spojil celý náš mírumilovný národ," dodal.

Sara Qasemová před soudem promluvila o svém zesnulém otci. Uvedla, že lituje Tarrantova prohnilého srdce a jeho omezeného náhledu na svět, ve kterém nedokáže přijmout rozdílnost.

"Rozhlédni se po této síni," řekla Tarrantovi. "Kdo jsou ti 'jiní', tady a teď, jsme to my, nebo jsi to ty? Myslím, že odpověď je jednoznačná," uvedla s tím, že láska vždy zvítězí.

Tarrant na mešity v Christchurchi na novozélandském Jižním ostrově zaútočil při pátečních modlitbách loni 15. března, na lidi střílel z poloautomatických zbraní. Byl obviněn z vraždy 51 osob, z pokusu o vraždu dalších 40 a jako první souzený na Novém Zélandu z terorismu. Zároveň se možná stane také prvním na souostroví, kdo může být za své zločiny odsouzen k doživotí bez možnosti podmíněného propuštění.

Související

Více souvisejících

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Nový Zéland Terorismus

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy