Svobodné volby? Hongkongští demokraté jsou ve vězení nebo v exilu

Mnoho hongkongských prodemokratických aktivistů vnímalo parlamentní volby plánované na 19. prosince jako přelomovou událost pro hnutí, které se rozhodlo postavit sílící nadvládě pevninské Číny nad Hongkongem.

Prodemokratičtí politici se domnívali, že v hlasování získají většinu, která jim dá možnost více ovlivňovat budoucnost této bývalé britské kolonie. Místo toho, aby teď pořádali předvolební shromáždění, je ale mnoho aktivistů zatčených a čeká na soud. Další uprchli z hongkongského území, píše agentura Reuters.

"Všechno se přihodilo tak rychle. Uběhl rok a skoro žádní demokraté už nezbývají. Všichni jsou buď ve vězení, nebo v exilu," řekl 25letý Sunny Cheung, který žádá o azyl ve Spojených státech, aby unikl pronásledování. "Proto se musíme držet svých zásad a nezapomínat na historii, zvlášť když tolik vůdčích osobností demokratického hnutí obětovalo svou svobodu a je nyní za mřížemi," dodal.

Hongkongské parlamentní volby byly plánovány na 20. září 2020, ale kvůli pandemii covidu-19 byly odloženy. V únoru policie obvinila 47 hongkongských prodemokratických politiků ze spiknutí s cílem svrhnout vládu, protože se v červenci 2020 zúčastnili nezávisle organizovaných primárek, při kterých měli být vybráni demokratičtí kandidáti pro parlamentní volby. Vlády Hongkongu a Pekingu v té době varovaly, že tím mohou porušit zákon.

Krátce po jejich zatčení čínský parlament oznámil zásadní změny volebního systému ve prospěch propekingských sil, včetně zmenšení počtu přímo volených poslanců z poloviny na zhruba čtvrtinu. Kandidáty na poslance nově nominuje volební výbor, kde většina členů je věrná komunistické vládě v Pekingu.

Hongkongská ministryně spravedlnosti Teresa Chengová tento týden v prohlášení uvedla, že "věk, profese a původ kandidátů jsou podstatně rozmanitější než v předchozích volbách". Hongkongská vůdkyně Carrie Lamová prohlásila, že "volby budou letos vyváženější a kandidáti budou lépe reprezentovat občany". "Zvoleni budou ti, kdo budou městu vládnout vlastenecky," dodala.

Třiatřicet prodemokratických aktivistů, kteří jsou od primárek zadržováni, se neobjeví před soudem dřív než v březnu. V listopadu soud jejich případ odročil, mimo jiné, aby dal čas na překlad téměř 10.000 stránek důkazů předložených prokuraturou. Obhájci demokratů uvedli, že prokuratura ještě obvinění plně nezveřejnila, takže je těžké poskytovat klientům právní rady.

Lidé, kteří jsou drženi ve vazbě, mají nárok na dva návštěvníky denně i zásilky jídla. Někteří se pustili do psaní esejí a knih, na což dostanou příděl dvou psacích per měsíčně. Další se věnují četbě či studiu; měsíčně mohou požádat o šest knížek. Čtrnáct lidí zadržených v souvislosti s demokratickými primárkami, mezi nimiž jsou i bývalí poslanci a právníci, bylo propuštěno na kauci.

Několik demokratů, kteří s agenturou Reuters mluvili, vyzvalo navzdory rizikům hongkongské voliče, aby volby ignorovali nebo do uren vhodili prázdné lístky. Úřady v posledních týdnech zatkly deset lidí, které viní z nabádání voličů k odevzdání prázdných volebních lístků.

"Nemůžeme dělat moc, ale toto je chvíle, kdy lze projevit odpor," prohlásil jeden z demokratů s odkazem na bojkot voleb.

V místních volbách koncem roku 2019 demokraté získali 90 procent z téměř 500 křesel, která byla ve hře. Volební účast dosáhla rekordních 71 procent. Parlamentních voleb se ale žádná z hlavních opozičních stran neúčastní, protože hlasování je podle nich nedemokratické.

Hongkongské úřady se snaží účast ve volbách podpořit mimo jiné organizováním bezplatné dopravy k volebním místnostem či výzvami na sociálních sítích. "Chtějí přimět k hlasování co nejvíc lidí, aby ukázali, že v Hongkongu nejsou žádné problémy a že všechno je normální," uvedl Cheung.

Ze 153 kandidátů, kteří se ucházejí o 90 křesel, je naprostá většina věrná Pekingu a jen pár je označováno za umírněné. Vysoký čínský představitel Sia Pao-lung, který má v Pekingu na starosti záležitosti Hongkongu a Macaa, nedávno prohlásil, že "destabilizující síly" se nebudou moci hlasování účastnit a volby budou "pozitivní".

Související

Více souvisejících

Hongkong

Aktuálně se děje

před 5 minutami

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

USA schválily prodej raketometů HIMARS pro Polsko

Polsko ze Spojených států získá raketomety HIMARS, taktické balistické střely ATACMS a rakety pro systémy HIMARS. Jejich prodej Varšavě, která je spojenecem USA v Severoatlantické alianci, schválilo americké ministerstvo zahraničí. Hodnota obchodu je podle něho až 10 miliard dolarů (221,8 miliardy korun).

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Šojdr si za podvody v realitách a praní špinavých peněz odsedí šest let

Za podvody v realitách a praní špinavých peněz uložil dnes zlínský krajský soud Janu Šojdrovi společný souhrnný trest šesti let vězení. Čtyřiatřicetiletému muži, který uvedl, že se cítí částečně vinen, hrozilo až osm let, v minulosti byl několikrát soudně trestaný. V kauze souhlasil s právní kvalifikací, rozporoval však výši způsobené škody, která podle soudu dosáhla téměř 9,3 milionu korun. V závěrečné řeči svého počínání Šojdr litoval.

Aktualizováno před 1 hodinou

Lidé hledají přeživší v sutinách. (6.2.2023)

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má 7200 obětí. Průzkum zahájili i čeští hasiči

Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7266. Agentura Reuters večer informovala o 5434 mrtvých v Turecku, zatímco v Sýrii zahynulo podle posledních informací úřadů a místních záchranářů 1832 lidí. Situaci v Turecku ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc, uvedl již dříve turecký viceprezident Fuat Oktay. Do nejhůře zasažených oblastí byl povolen vjezd jen záchranným vozidlům či automobilům, které vezou pomoc.

před 1 hodinou

Leopard

Německá vláda povolila dodávku 178 tanků pro Ukrajinu

Německá vláda dnes povolila dodávku 178 tanků Leopard 1 pro Ukrajinu ze skladů zbrojovek. Nizozemská ministryně Kajsa Ollongrenová zároveň na twitteru oznámila, že Nizozemsko, Dánsko a Německo Ukrajině společně dodají nejméně 100 leopardů 1, včetně náhradních dílů, munice a výcviku posádek.

před 2 hodinami

Na předměstí Rigy hoří americká továrna na drony

V Rize hoří americká továrna na drony, dodává je do celého světa

Na předměstí lotyšského hlavního města dnes vypukl požár v továrně americké firmy Edge Autonomy na výrobu bezpilotních letounů, které jsou dodávány do desítek zemí světa jak pro vojenské, tak civilní a akademické účely. Úřady kvůli hustému dýmu vyzvaly obyvatele Márupe, aby zavřeli okna a dveře a vypnuli ventilaci. Ujišťují, že obyvatelé Rigy nejsou v ohrožení, uvedl server Delfi.lv.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě. Dnes to řekl zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Philippe Leclerc. V tureckých provinciích, které zemětřesení postihlo, žije až 1,7 milionu syrských uprchlíků. V Sýrii jsou mimo své původní domovy kvůli občanské válce miliony lidí a v zemi žije i zhruba půl milionu palestinských uprchlíků. UNHCR ale nezná přesný počet běženců, kterých se zkáza způsobená otřesy dotkla, píše agentura AFP.

před 4 hodinami

Odbory v korejské firmě Nexen Tire vstoupily do stávky

Stávka v Nexen Tire na Lounsku po týdnu končí, odbory a firma se dohodly

Stávka v jihokorejské továrně na pneumatiky Nexen Tire u Žatce na Lounsku po týdnu končí. Odbory se dnes s vedením firmy dohodly na zvýšení mezd všem zaměstnancům o osm procent od 1. března. Součástí dohody je i kompenzace pro každého zaměstnance za loňský rok ve výši 20.000 korun. ČTK to dnes po pětihodinovém jednání řekl předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. ČTK požádala o vyjádření vedení firmy.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj vyzval k ukončení šíření fám a lživých informací

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v projevu k parlamentu vyzval k ukončení šíření "fám a lživých informací", které by mohly podkopat jednotu země ve válce proti Rusku. Cílem prezidentova vystoupení bylo zřejmě ukončit veřejné spekulace o tom, zda bude odvolán ministr obrany Oleksij Reznikov, a zdůraznit, že taková rozhodnutí smí přijímat a oznamovat pouze šéf státu, usoudila agentura Reuters.

před 5 hodinami

V Sýrii našli v troskách čerstvě narozenou holčičku

Zemětřesení přežila čerstvě narozená holčička, zbytek rodiny zemřel. Do zemí míří pomoc z celého světa

V troskách budovy v syrském městě Džindiras, které v pondělí zasáhlo silné zemětřesení, záchranáři objevili novorozenou holčičku. Na svět přišla přímo pod troskami a se svou mrtvou matkou byla stále spojena pupeční šňůrou. Čerstvě narozené miminko je jediným přeživším členem rodiny, jejíž ostatní členové zahynuli při zřícení čtyřpatrového domu, uvedla dnes agentura AFP.

před 5 hodinami

Paříž, ilustrační foto

Ve Francii začala třetí vlna stávek na protest proti důchodové reformě

Ve Francii dnes začala třetí vlna stávek na protest proti důchodové reformě, kterou na počátku ledna představila vláda a kterou podporuje prezident Emmanuel Macron. Podle agentury Reuters byl přerušen provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Z nákladního auta na Zlínsku odlétly kusy ledu, zranily řidiče kamionu za ním

Z nákladního auta odletěly kusy ledu, zranily řidiče kamionu za ním

Z nákladního auta odlétly v pondělí dopoledne u Napajedel na Zlínsku kusy ledu, které jeho řidič před jízdou z vozidla neodstranil. Dopadly na přední sklo kamionu, jenž jel za ním. Jeho řidič utrpěl zranění, se kterým skončil v nemocnici. V tiskové zprávě to dnes uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Po řidiči, který nehodu způsobil, pátrá policie.

před 6 hodinami

Lékárna, ilustrační fotografie

Návrh na očkování v lékárnách a u zubařů je minulostí. Sněmovna ho řešit nebude

Poslanci se už nebudou zabývat vládním návrhem, který měl umožnit očkování proti covidu-19 také v lékárnách a v zubních ordinacích. Kabinet předlohu ze Sněmovny stáhl, oznámila dnes předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Novela měla být původně účinná jen do konce loňského roku. Mezi poslanci ani odborníky na rozšíření možnosti očkování nepanovala shoda.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Bezdomovci

Pražské noclehárny, které lidem bez domova nabízející přespání, jsou plné

Pražské noclehárny, které lidem bez domova nabízející přespání, jsou plné, další lůžka nemají k dispozici. Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb v hlavním městě, proto posiluje kapacity takzvaných teplých židlí, kde bezdomovci mohou přečkat noc v sedě. ČTK to řekl vedoucí oddělení analýz a koncepcí CSSP Filip Pospíšil. Pro zajištění dalších kapacit podle něj centrum sociálních služeb nemá dostatečné zdroje.

před 7 hodinami

Arvydas Anušauskas společně s českou ministryní obrany Janou Černochovou.

Litevský ministr Anušauskas exkluzivně pro EZ: Na hranici s Ruskem je situace napjatá, do Kaliningradu přes nás nic nesmí. Česko je partner a spojenec

EXKLUZIVNĚ - Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ocenil kooperaci české armády v prostoru pobaltských států. Popsal také bezpečnostní situaci na hranicích a kontrolu logistiky mezi hlavní části Ruska a Kaliningradskou oblastí, které dělí litevské území. „Nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky,“ ubezpečuje litevský ministr v rozhovoru.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

Okamurova SPD je proti zvýšení věku pro odchod do důchodu

Opoziční hnutí SPD je proti zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let místo nynějších 65 let. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Délka života ve zdraví se podle něj nezvyšuje. Předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová v neděli v CNN Prima News uvedla, že zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou reformu penzí. Věk 68 let je podle ní jen jednou z variant.

Zdroj: ČTK

Další zprávy