Terorista z Christchurch neprojevuje žádnou lítost. Rodiny obětí žádají nejvyšší možný trest

Příbuzní lidí, kteří loni zahynuli při útoku na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, vyzvali dnes soudce, aby uložil střelci nejvyšší možný trest a poslal ho do vězení na doživotí bez možnosti předčasného propuštění.

Australský pravicový extremista Brenton Tarrant se již dříve přiznal k vraždě 51 muslimů a ani dnes neprojevil nad svým činem lítost. Rozsudek má být vynesen ve čtvrtek.

Před soudem dnes promluvil mimo jiné Mirwais Waziri, pocházející z Afghánistánu, který byl při útoku zraněn. Řekl, že v minulosti byl někdy kvůli svému původu spojován s terorismem, ale nyní byl této nálepky zbaven. "Teď jste nazýván teroristou vy a dokázal jste světu, že my muslimové nejsme teroristé. Teroristé se nepoznají podle víry, rasy nebo barvy pleti," prohlásil Waziri v druhý den čtyřdenního soudního jednání. "Vy jste poražený a my vítězové," dodal muž, jehož slova vyvolala v soudní síni spontánní potlesk.

New Zealand mosque shooting victim tells gunman Brenton Tarrant: "You’re a loser" https://t.co/9PbNOlP8ad

— The Washington Post (@washingtonpost) August 25, 2020

Další přeživší a členové rodin obětí ve svých proslovech před soudem nazývali útočníka Tarranta zbabělcem, zrůdou či krysou. Jiní popisovali, jak i více než rok po atentátech stále nemohou spát a mají problémy s návratem do běžného života a se zaopatřením svých rodin. Rashid Omar, jehož 24letý syn Tariq byl v jedné z mešit zabit, uvedl, že do poslední chvíle doufal, že syn masakr přežil. Pak ale jeho jméno uslyšel, když policisté četli seznam obětí.

"Tělo mi ochablo a všechno kolem utichlo," řekl Omar. Se zbytkem rodiny se rozplakal, i když si původně sliboval, že za každou cenu zůstane silný. "Od té doby se každý den zdá nesnesitelný a i ty nejjednodušší činnosti je těžké vykonávat," dodal. Muž, který byl dříve vášnivým fotografem, se teď nemůže fotoaparátu prý ani dotknout, energii nemá vůbec na nic.

Někteří přeživší uvedli, že mají od útoku finanční potíže. Motasim Uddin, který kvůli střelné ráně do nohy strávil přes tři měsíce v nemocnici, nebyl dosud schopen vrátit se ke své práci svářeče. Navíc musí finančně podporovat své rodiče v Bangladéši. "Na to, co se stalo, nedokážu zapomenout. Snažím se, ale stále se budím s myšlenkami na útok," řekl.

Tarrant, který od svého posledního vystoupení před soudem loni v březnu výrazně pohubl, převážnou většinu času poslouchal s lhostejným výrazem, jen několikrát se pohrdavě usmál. Zatím však před soudem neukázal žádné z gest užívaných pravicovými radikály, jak to udělal v březnu, uvedla AP.

New Zealand mosque shooter arrives in court for day two of sentencing hearingBrenton Tarrant, the Australian who murdered 51 Muslims in last year's #NewZealand mosque massacre, arrives in court accompanied by police in Christchurch for the second day of his sentencing trial. pic.twitter.com/Mm9AXiAinh

— Press TV (@PressTV) August 25, 2020

Tarrant na mešity v Christchurchi na novozélandském Jižním ostrově zaútočil při pátečních modlitbách loni 15. března, na lidi střílel z poloautomatických zbraní. Byl obviněn z vraždy 51 osob, z pokusu o vraždu dalších 40 a z terorismu. Za čin, který vysílal v přímém přenosu na internetu, čelí doživotnímu vězení s možností podmínečného propuštění po 17 letech. Soudce má ale možnost rozhodnout o jeho uvěznění na doživotí bez možnosti propuštění. Takový trest nebyl na Novém Zélandu nikdy udělen.

Farisha Razaková v předtočeném prohlášení uvedla, že Tarrant si nezaslouží shovívavost poté, co zabil jejího otce Ashrafa Aliho, který na Nový Zéland přijel na návštěvu z Fidži. "Nikdy byste neměl být propuštěn, nikdy," zdůraznila. Podle Zuhaira Darwishe, který při útoku ztratil bratra, by měl Tarrant dostat trest nejvyšší. "Vím, že na Novém Zélandu není lidem udělován trest smrti, on ale bohužel není člověk," dodal.

Související

Více souvisejících

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Nový Zéland Muslimové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy