Terorista z Christchurch neprojevuje žádnou lítost. Rodiny obětí žádají nejvyšší možný trest

Příbuzní lidí, kteří loni zahynuli při útoku na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, vyzvali dnes soudce, aby uložil střelci nejvyšší možný trest a poslal ho do vězení na doživotí bez možnosti předčasného propuštění.

Australský pravicový extremista Brenton Tarrant se již dříve přiznal k vraždě 51 muslimů a ani dnes neprojevil nad svým činem lítost. Rozsudek má být vynesen ve čtvrtek.

Před soudem dnes promluvil mimo jiné Mirwais Waziri, pocházející z Afghánistánu, který byl při útoku zraněn. Řekl, že v minulosti byl někdy kvůli svému původu spojován s terorismem, ale nyní byl této nálepky zbaven. "Teď jste nazýván teroristou vy a dokázal jste světu, že my muslimové nejsme teroristé. Teroristé se nepoznají podle víry, rasy nebo barvy pleti," prohlásil Waziri v druhý den čtyřdenního soudního jednání. "Vy jste poražený a my vítězové," dodal muž, jehož slova vyvolala v soudní síni spontánní potlesk.

New Zealand mosque shooting victim tells gunman Brenton Tarrant: "You’re a loser" https://t.co/9PbNOlP8ad

— The Washington Post (@washingtonpost) August 25, 2020

Další přeživší a členové rodin obětí ve svých proslovech před soudem nazývali útočníka Tarranta zbabělcem, zrůdou či krysou. Jiní popisovali, jak i více než rok po atentátech stále nemohou spát a mají problémy s návratem do běžného života a se zaopatřením svých rodin. Rashid Omar, jehož 24letý syn Tariq byl v jedné z mešit zabit, uvedl, že do poslední chvíle doufal, že syn masakr přežil. Pak ale jeho jméno uslyšel, když policisté četli seznam obětí.

"Tělo mi ochablo a všechno kolem utichlo," řekl Omar. Se zbytkem rodiny se rozplakal, i když si původně sliboval, že za každou cenu zůstane silný. "Od té doby se každý den zdá nesnesitelný a i ty nejjednodušší činnosti je těžké vykonávat," dodal. Muž, který byl dříve vášnivým fotografem, se teď nemůže fotoaparátu prý ani dotknout, energii nemá vůbec na nic.

Někteří přeživší uvedli, že mají od útoku finanční potíže. Motasim Uddin, který kvůli střelné ráně do nohy strávil přes tři měsíce v nemocnici, nebyl dosud schopen vrátit se ke své práci svářeče. Navíc musí finančně podporovat své rodiče v Bangladéši. "Na to, co se stalo, nedokážu zapomenout. Snažím se, ale stále se budím s myšlenkami na útok," řekl.

Tarrant, který od svého posledního vystoupení před soudem loni v březnu výrazně pohubl, převážnou většinu času poslouchal s lhostejným výrazem, jen několikrát se pohrdavě usmál. Zatím však před soudem neukázal žádné z gest užívaných pravicovými radikály, jak to udělal v březnu, uvedla AP.

New Zealand mosque shooter arrives in court for day two of sentencing hearingBrenton Tarrant, the Australian who murdered 51 Muslims in last year's #NewZealand mosque massacre, arrives in court accompanied by police in Christchurch for the second day of his sentencing trial. pic.twitter.com/Mm9AXiAinh

— Press TV (@PressTV) August 25, 2020

Tarrant na mešity v Christchurchi na novozélandském Jižním ostrově zaútočil při pátečních modlitbách loni 15. března, na lidi střílel z poloautomatických zbraní. Byl obviněn z vraždy 51 osob, z pokusu o vraždu dalších 40 a z terorismu. Za čin, který vysílal v přímém přenosu na internetu, čelí doživotnímu vězení s možností podmínečného propuštění po 17 letech. Soudce má ale možnost rozhodnout o jeho uvěznění na doživotí bez možnosti propuštění. Takový trest nebyl na Novém Zélandu nikdy udělen.

Farisha Razaková v předtočeném prohlášení uvedla, že Tarrant si nezaslouží shovívavost poté, co zabil jejího otce Ashrafa Aliho, který na Nový Zéland přijel na návštěvu z Fidži. "Nikdy byste neměl být propuštěn, nikdy," zdůraznila. Podle Zuhaira Darwishe, který při útoku ztratil bratra, by měl Tarrant dostat trest nejvyšší. "Vím, že na Novém Zélandu není lidem udělován trest smrti, on ale bohužel není člověk," dodal.

Související

Více souvisejících

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Nový Zéland Muslimové

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy