Jihokorejští činitelé dnes oznámili, že se koronavirus opět prokázal u 91 pacientů, kteří se podle předchozích testů zotavili. Spíše než k opakované infekci ale podle Korejského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) mohlo dojít k "reaktivaci" viru. Informovala o tom agentura Reuters.
Představitelé jihokorejského zdravotnictví uvedli, že kvůli zpozorovanému trendu provádí epidemiologické šetření s cílem zjistit více. Otázka, zda se mohou opět nakazit lidé, kteří se z nemoci covid-19 zotavili, je předmětem mezinárodního zájmu. Mnoho zemí totiž doufá, že se díky zotaveným vytvoří hromadná imunita, která zabrání další vlně pandemie. Téměř 7000 Jihokorejců se podle oficiálních údajů z nemoci covid-19 zotavilo.
"To číslo se bude jen zvyšovat, 91 je pouze začátek," uvedl ale specialista na infekční choroby Kim U-ču. I on však souhlasí s hypotézou KCDC, že může jít o reaktivaci viru spíše než o opakované nakažení.
Odborníci se domnívají, že na vině mohou být také chybné testy. Jiní uvedli, že pacienti mohou stále v těle mít zbytky viru, aniž by je ohrožoval na zdraví a aniž by byli infekční.
Jižní Korea dnes oznámila, že zaznamenala 27 nových případů nákazy, což je nejméně od konce února. Dohromady se nemoc potvrdila u 10.450 lidí. Počet mrtvých stoupl o čtyři na 208. Město Tegu, kde se objevilo první velké ohnisko mimo Čínu, nezaznamenalo žádný nový případ poprvé od konce února. V Tegu bylo doposud evidováno nejméně 6807 nakažených, což je více než polovina případů v zemi.
Epidemie v Tegu propukla v kostele, v němž se schází členové hnutí Sinčchondži. Brzy bylo v Jižní Koreji mnohem více potvrzených případů koronavirové nákazy než kdekoli jinde mimo Čínu. Země se ale poté vrhla na rozsáhlé testování a opatření omezující kontakty mezi lidmi, čímž se nárůsty potvrzených případů podařilo zkrotit.
Související
Padl první verdikt nad jihokorejským exprezidentem: Jun Sok-jol dostal pět let vězení
Jihokorejská prokuratura požaduje pro bývalého prezidenta Sok-jola trest smrti
Jižní Korea , lékaři , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Pro Čechy to nebude jednoduchý turnaj. Hokejisté na úvod prohráli s Kanadou 0:5
před 19 minutami
V Ondřejově našli po požáru lidské tělo. Svědci měli slyšet výbuchy
před 1 hodinou
Sáblíková se po nemoci rozloučila na olympiádě s oblíbenými pěti kilometry
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu navrátí k zimě. Meteorologové už plánují výstrahu
před 2 hodinami
Zabystřanova jízda stačila na 17. místo. Nejlepší sdruženář v TOP 20, muži v curlingu byli blízko senzaci
před 2 hodinami
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
před 3 hodinami
Zemřel herec Van Der Beek, proslavil ho seriál Dawsonův svět
před 3 hodinami
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
před 4 hodinami
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
před 4 hodinami
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
před 5 hodinami
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
před 6 hodinami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 6 hodinami
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 7 hodinami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 8 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 8 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 9 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 10 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 11 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 11 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
Švýcarsko bude v létě rozhodovat o návrhu krajně pravicové Švýcarské lidové strany (SVP), která požaduje omezení počtu obyvatel země na deset milionů. Tento krok by mohl vážně ohrozit klíčové dohody s Evropskou unií a podle odpůrců z řad podnikatelů i ochromit národní hospodářství. Vláda ve středu oznámila, že referendum o iniciativě s názvem „Ne desetimilionovému Švýcarsku“ se uskuteční 10. června.
Zdroj: Libor Novák