Uzbecká tajná služba údajně využívá komerční hackerské programy

Uzbecká tajná služba použila komerčně dostupné počítačové špionážní programy k řadě útoků proti opozičním aktivistům a disidentům, upozornila moskevská firma Kaspersky Lab zaměřená na počítačovou bezpečnost. Zjištění podle agentury Reuters svědčí o tom, že vlády po celém světě jsou ochotny nakupovat sofistikované hackerské nástroje a odborné znalosti k tomu, aby špehovaly politické soupeře.

Výzkumník Kaspersky Lab Brian Bartholomew na konferenci v Londýně uvedl, že za útoky stála jednotka 02616 uzbecké Služby národní bezpečnosti, naposledy přejmenovaná na Službu státní bezpečnosti, která v zahraničí bývá stále označována anglickou zkratkou NSS.

NSS se podle dvou lidí obeznámených s útoky zaměřila na regionální zpravodajské servery Fergana News, Eltuz, Centre1 a Palestine Chronicle, které informují o uzbecké vládě.

Bartholomew na konferenci Virus Bulletin prohlásil, že je schopen tyto aktivity připsat NSS vinou chyb, jichž se hackeři dopustili při mazání svých stop na internetu.

V jednom případu šlo útok vysledoval až k doméně registrované na jméno O. T. Chodžakbarov, který v adresáři uvedl jako svou organizaci "vojenský útvar 02616". Podle veřejně dostupného uzbeckého obchodního rejstříku je útvar 02616 státní organizací a Omonilachon Tulkunovič Chodžakbarov byl v roce 2005 uveden jako důstojník NSS v prezidentském výnosu o vyznamenání.

NSS neodpověděla na otázky položené prostřednictvím uzbeckého ministerstva zahraničí a Reuters nedokázal získat Chodžakbarovovo vyjádření. Ani uzbecká prezidentská kancelář na dotazy neodpověděla.

Podle Kaspersky Lab jednotka 02616 útoky prováděla za pomoci softwaru od německé firmy FinFisher. Ani ta nereagovala na žádosti o vyjádření.

Maily od italského prodejce počítačových programů Hacking Team, zveřejněné na WikiLeaks v roce 2015, ukázaly, že zákazníkem byla NSS. Letos se firma stala součástí švýcarsko-italské společnosti Memento Labs. Její šéf Paolo Lezzi tvrdí, že uzbecká vláda není v současnosti zákazníkem a že neví o dřívějších operacích Hacking Teamu.

Uzbekistán, postsovětská středoasijská země s 32 miliony obyvatel, se od smrti prezidenta Islama Karimova v roce 2016 snaží zlepšit svou pověst. Vláda je však pravidelně kritizována ochránci lidských práv za kroky proti disidentům a objevují se zprávy o mučení a špehování mimo jiné novinářů.

Claudio Guarnieri z Amnesty International uvedl, že uzbecké úřady jsou známé tím, že kybernetické útoky zaměřují na kritiky vládní politiky ve snaze diskreditovat je kompromitujícím materiálem. Bartholomew odmítl upřesnit, kdo se stal terčem NSS; řekl jen, že jednotka útočí na ochránce lidských práv, novináře a disidenty.

Kromě nákupu hackerských nástrojů začala jednotka 02616 v říjnu 2018 vyvíjet vlastní program zaměřený na pronikání do počítačů a mobilních telefonů, tvrdí Bartholomew. Země, jako je Uzbekistán, se obracejí nejprve na externí prodejce, aby rychle zdokonalily své možnosti pronikat do cizích počítačů, ale "vždy usilují o větší nezávislost", uvedl výzkumník Bill Marczak z kanadské skupiny Citizen Lab.

Související

Petr Fiala

Fiala uzavírá cestu po Asii v Uzbekistánu, připojil se k němu Kupka

Premiér Petra Fiala (ODS) dnes uzavírá svou cestu po Asii na návštěvě Uzbekistánu, kde se k české delegaci připojil také ministr dopravy a Fialův spolustraník Martin Kupka. Oba politici se snažili místní představitele přesvědčit k investici do dopravních prostředků z České republiky. 

Více souvisejících

uzbekistán Hackeři

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 1 hodinou

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 3 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Výhled počasí na květen: Meteorologové řekli, zdali čekají další extrémy

Nebývale chladné počasí v závěru minulého týdne odeznělo a teploty už opět stoupají do nadprůměru. Extrémy se ale v květnu nečekají, vyplývá z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy