Uzbecká tajná služba použila komerčně dostupné počítačové špionážní programy k řadě útoků proti opozičním aktivistům a disidentům, upozornila moskevská firma Kaspersky Lab zaměřená na počítačovou bezpečnost. Zjištění podle agentury Reuters svědčí o tom, že vlády po celém světě jsou ochotny nakupovat sofistikované hackerské nástroje a odborné znalosti k tomu, aby špehovaly politické soupeře.
Výzkumník Kaspersky Lab Brian Bartholomew na konferenci v Londýně uvedl, že za útoky stála jednotka 02616 uzbecké Služby národní bezpečnosti, naposledy přejmenovaná na Službu státní bezpečnosti, která v zahraničí bývá stále označována anglickou zkratkou NSS.
NSS se podle dvou lidí obeznámených s útoky zaměřila na regionální zpravodajské servery Fergana News, Eltuz, Centre1 a Palestine Chronicle, které informují o uzbecké vládě.
Bartholomew na konferenci Virus Bulletin prohlásil, že je schopen tyto aktivity připsat NSS vinou chyb, jichž se hackeři dopustili při mazání svých stop na internetu.
V jednom případu šlo útok vysledoval až k doméně registrované na jméno O. T. Chodžakbarov, který v adresáři uvedl jako svou organizaci "vojenský útvar 02616". Podle veřejně dostupného uzbeckého obchodního rejstříku je útvar 02616 státní organizací a Omonilachon Tulkunovič Chodžakbarov byl v roce 2005 uveden jako důstojník NSS v prezidentském výnosu o vyznamenání.
NSS neodpověděla na otázky položené prostřednictvím uzbeckého ministerstva zahraničí a Reuters nedokázal získat Chodžakbarovovo vyjádření. Ani uzbecká prezidentská kancelář na dotazy neodpověděla.
Podle Kaspersky Lab jednotka 02616 útoky prováděla za pomoci softwaru od německé firmy FinFisher. Ani ta nereagovala na žádosti o vyjádření.
Maily od italského prodejce počítačových programů Hacking Team, zveřejněné na WikiLeaks v roce 2015, ukázaly, že zákazníkem byla NSS. Letos se firma stala součástí švýcarsko-italské společnosti Memento Labs. Její šéf Paolo Lezzi tvrdí, že uzbecká vláda není v současnosti zákazníkem a že neví o dřívějších operacích Hacking Teamu.
Uzbekistán, postsovětská středoasijská země s 32 miliony obyvatel, se od smrti prezidenta Islama Karimova v roce 2016 snaží zlepšit svou pověst. Vláda je však pravidelně kritizována ochránci lidských práv za kroky proti disidentům a objevují se zprávy o mučení a špehování mimo jiné novinářů.
Claudio Guarnieri z Amnesty International uvedl, že uzbecké úřady jsou známé tím, že kybernetické útoky zaměřují na kritiky vládní politiky ve snaze diskreditovat je kompromitujícím materiálem. Bartholomew odmítl upřesnit, kdo se stal terčem NSS; řekl jen, že jednotka útočí na ochránce lidských práv, novináře a disidenty.
Kromě nákupu hackerských nástrojů začala jednotka 02616 v říjnu 2018 vyvíjet vlastní program zaměřený na pronikání do počítačů a mobilních telefonů, tvrdí Bartholomew. Země, jako je Uzbekistán, se obracejí nejprve na externí prodejce, aby rychle zdokonalily své možnosti pronikat do cizích počítačů, ale "vždy usilují o větší nezávislost", uvedl výzkumník Bill Marczak z kanadské skupiny Citizen Lab.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Ukrajina kritizuje státníky, kteří se zúčastnili přehlídky v Moskvě
Fiala uzavírá cestu po Asii v Uzbekistánu, připojil se k němu Kupka
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
před 1 hodinou
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
před 1 hodinou
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
před 2 hodinami
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
před 3 hodinami
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
před 4 hodinami
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
před 4 hodinami
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
před 4 hodinami
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
před 5 hodinami
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
před 6 hodinami
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
před 7 hodinami
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
před 8 hodinami
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
před 8 hodinami
Trump zažaloval televizní stanici CBS
před 9 hodinami
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
před 9 hodinami
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
před 10 hodinami
Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů
před 10 hodinami
Rozzuřený dav se vrhnul na krále Filipa. Proti obětem záplav zasáhla policie
před 10 hodinami
Trump lituje, že přiznal porážku. Neměl jsem odcházet z Bílého domu, prohlásil
před 12 hodinami
Počasí se příští víkend mírně oteplí, přesto bude chladné
včera
Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách
Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.
Zdroj: Adam Skála