Prodemokratičtí demonstranti dnes v Hongkongu znovu vyšli do ulic, aby protestovali proti sílící kontrole Pekingu nad bývalou britskou kolonií. Šarvátky protestujících s těžkooděnci podle agentury Reuters děsily víkendové turisty, maskovaní demonstranti ničili výkladní skříně a stanice metra. Na několika místech postavili barikády.
Policie použila slzný plyn a několik lidí zadržela, údajně s minimálním použitím síly. Televizní záběry ale ukázaly několik zraněných obchodníků, kteří se v jednom z obchodních center ocitli v cestě zasahujícím policistům. Mnozí majitelé obchodů demonstranty podpořili a připojili se ke skandování "Svobodu Hongkongu" a "Policejní mafie," uvádí Reuters.
Hongkong se už čtyři měsíce zmítá v nepokojích a masivních a často násilných protestech, které vyvolává snaha čínského vedení posílit kontrolu bohatého města, jednoho z nejdůležitějších asijských finančních center. Podle mínění místního tisku se Hongkong ocitl v nejvážnější krizi od roku 1997, kdy ve městě skončila britská správa.
Demonstranti v noci na dnešek vynesli na vrchol místního kopce Lion Rock třímetrovou figurínu s přilbou, ochrannými brýlemi a plynovou maskou na tváři, která drží transparent "Revoluce naší doby, osvoboďte Hongkong". Figurína, která má podnítit demonstranty k dalším protestům, je viditelná ze značné části města.
Související
Použili bambusové lešení, teď mají na svědomí desítky mrtvých. Proč byl požár v Hongkongu tak ničivý?
128 mrtvých, 200 nezvěstných. Úřady po masivním požáru v Hongkongu ukončily záchranné práce
Hongkong , demonstrace v Hongkongu
Aktuálně se děje
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
včera
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
včera
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
včera
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
včera
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
včera
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
včera
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
6. června 2026 21:04
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
6. června 2026 19:44
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
6. června 2026 18:20
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
6. června 2026 17:01
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
6. června 2026 15:50
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
6. června 2026 14:31
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
6. června 2026 13:19
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
Oficiální statistiky ohledně epidemie eboly v Demokratické republice Kongo zaznamenaly výrazný pokles, což na první pohled vypadá jako nadějná zpráva, avšak situace je mnohem komplikovanější. Zatímco ještě nedávno úřady hovořily o více než tisíci podezřelých případů a téměř 250 úmrtích, aktuálně Kongo hlásí přibližně 380 potvrzených nakažených a 60 zemřelých, ke kterým se přidává dalších 15 potvrzených případů a jedna oběť v sousední Ugandě.
Zdroj: Libor Novák