V Indonésii našli kůži chráněného tygra sumaterského, pět lidí zatčeno

V Indonésii bylo zatčeno pět lidí, u kterých úřady objevily kůži chráněného tygra sumaterského. V zavařovací sklenici byly navíc uloženy čtyři plody této šelmy, informoval dnes zpravodajský server BBC. Tygr sumaterský je kriticky ohrožený druh, podle odhadů jich ve volné přírodě žije už jen 400.

Zda plody patřily dospělé šelmě, jejíž kůži objevila policie, zatím není jasné. Mláďata tygra sumaterského se rodí slepá, v prvních měsících života jsou tak zcela závislá na matce.

Pětice podezřelých byla zadržena v provincii Riau, když policie dostala tip, uvedl představitel indonéského ministerstva životního prostředí a lesnictví. Dvěma z podezřelých, kteří čelí obvinění, že byli prodejci, hrozí pět let za mřížemi a pokuta 100 milionů indonéských rupií (téměř 165.000 Kč).

Poddruh tygr sundský se dříve nacházel také na ostrovech Jáva a Bali, nyní žije už jenom na Sumatře. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) hrozí, že tygr sumaterský v důsledku rychlého odlesňování a pytláctví vyhyne jako jeho protějšky z Bali a Jávy.

Přestože v Indonésii pytlákům hrozí vysoké pokuty a vězení, s tygrem sumaterským stále obchodují pytláci, jelikož v Asii je stále velká poptávka po produktech z této šelmy. Podle organizace Traffic, která sleduje obchod se zvířaty a rostlinami, stojí za 80 procenty úmrtí tygrů sumaterských právě pytláctví. Ročně je takto zabito asi 40 tygrů. V částech Asie se věří, že kosti tygra sumaterského mají léčivé účinky.

Související

Více souvisejících

Tygři indonésie Zvířata

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy