V Bangkoku se znovu demonstruje proti vládě, navzdory zákazu shromažďování

Tisíce protivládních demonstrantů dnes znovu vyšly do ulic Bangkoku i přesto, že thajská vláda v noci na dnešek zakázala v metropoli shromažďování pěti a více lidí. Účastníci demonstrace kromě jiného požadují propuštění vůdců protestů, které policie zatkla ve středu, informoval zpravodajský server BBC News.

Thajská vláda uvedla, že musela přijmout naléhavá opatření nutná k zachování klidu a pořádku. Nově je v Thajsku zakázáno také zveřejňovat zprávy nebo příspěvky na internetu, které "mohou vyvolávat strach", mohou mít dopad na národní bezpečnost nebo podkopat veřejnou morálku. Lidé také nemají přístup na určitá místa.

Opatření byla vyhlášena v reakci na středeční demonstrace, na nichž tisíce lidí požadovaly politické změny a reformu monarchie. Policie zadržela 20 osob, včetně tří protestních vůdců. Policisté navíc vyhnali demonstranty z tábora, který si zbudovali před sídlem premiéra.

Šéf vlády Prajutch Čan-Oča se do jejího čela dostal po převratu v roce 2014, kdy se moci chopila vojenská junta. V roce 2019 jeho strana vyhrála volby, před nimiž ale vojenský režim podnikl řadu kroků, aby se jeho představitelé ve vedení státu udrželi.

This is a section of what Thailand is facing. This is what they do to us, to the people with barehands. Please, I’m begging Please help us. Your retweet will help us spreading this wider, WE NEED YOUR HELP. #ม๊อบ14ตุลา pic.twitter.com/zMAuEBUbIE

— 파린 lll 다필 (@palinn____) October 15, 2020

Kromě odchodu současného šéfa vlády demonstranti požadují také novou ústavu, která by nahradila základní zákon přijatý během pětileté vojenské vlády po státním převratu v roce 2014, a zúžení práv monarchie.

Symbolem thajských protestů je gesto tří zdvižených prstů známé z americké knižní a filmové série Hunger Games, kde se stalo znakem povstání proti útlaku totalitního režimu.

Do předchozích demonstrací, které se konaly před necelým měsícem, se zapojilo asi 30.000 lidí.

Související

V thajském Bangkoku lidé demonstrují proti vládě. (19.9.2020)

V Thajsku se opět protestuje proti vládě, lidé převzali taktiku hongkongských aktivistů

Thajci dnes znovu vyšli do ulic na protest proti vládě. Tisíce lidí se sešly v Bangkoku i v dalších městech, informují agentury. Protesty trvají čtvrtý den po sobě, první demonstrace ale začaly již v polovině září. Demonstranti převzali taktiku hongkongských aktivistů - koordinují se skrze sociální sítě a přesouvají se z místa na místo, aby policii ztížili zásah. Ve čtvrtek thajská vláda schválila zákaz shromažďování čtyř a více osob.

Více souvisejících

Demonstrace v Thajsku Thajsko Prajutch Čan-Oča

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy