Ve Vietnamu se dnes po roce začali vracet žáci do škol

Ve Vietnamu se dnes po roce začali vracet žáci do škol, které byly uzavřeny kvůli šíření koronaviru. Vietnamské úřady mnoho protipandemických opatření zrušily již v říjnu, většina škol ale od začátku loňského roku vyučovala na dálku, informovala agentura Reuters. Uvolňování opatření ohlásila dnes i nepálská metropole Káthmándú.

V hlavním městě Vietnamu Hanoji je návrat studentů naplánovaný na úterý. Při příchodu bude žákům měřena teplota a platit budou i další preventivní opatření. Podle vietnamského ministerstva zdravotnictví by se většina škol v zemi měla otevřít do půlky února. Ministerstvo školství připustilo, že některým studentům bude možná trvat několik let, než zameškané učivo doženou.

Vietnamu, který má 98 milionů obyvatel, se daří s epidemií nemoci covid-19 celkem úspěšně bojovat, i když za cenu dlouhých přísných uzávěr. Od začátku pandemie země zaznamenala 2,34 milionu nákaz a více než 38.300 úmrtí. V neděli přibylo 14.112 nakažených. Asi 75 procent obyvatel je plně očkováno.

Vietnamský premiér Pham Minh Chinh řekl, že země se nyní musí připravit na bezpečný návrat turistů. Hranice by podle něj měly být otevřeny ideálně do konce března, nejpozději do konce dubna.

Zmírňovat opatření začala také nepálská metropole Káthmándú. Dnes ve městě končí dopravní omezení, podle kterého na silnice směla vyjíždět střídavě jen vozidla se sudými a lichými poznávacími značkami.

Příští týden se k prezenční výuce vrátí žáci základních, středních i vyšších škol. Školy přešly na distanční výuku minulý měsíc, kdy v zemi rychle přibývaly počty nakažených vzhledem k šíření vysoce infekční koronavirové varianty omikron.

Denní přírůstky nákaz ale již dosáhly v zemi vrcholu a vzdělávací instituce naléhaly na vládu, aby znovu školy otevřela. Učitelé uvádějí, že on-line výuky se mohla účastnit jen malá část studentů žijící ve městech, ostatní vzhledem k nedostatečnému vybavení tuto možnost neměli.

V Káthmándú budou znovu otevřena také divadla, posilovny a další veřejná zařízení. Podle agentury Reuters se očekává, že po hlavním městě začnou restrikce rušit i další části země.

Nepál, kde žije 29 milionů lidí, registruje od začátku pandemie přes milion infekcí a 11.814 úmrtí. Plně očkováno je 50 procent obyvatel.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) vietnam

Aktuálně se děje

před 2 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

Izrael kvůli útoku Íránu odložil očekávanou invazi armády do města Rafah

Izrael se údajně rozhodl odložit dlouho očekávanou invazi své armády do města Rafah na jihu palestinského Pásma Gazy. Odklad souvisí s útokem na Izrael, který v noci na neděli podnikla íránská armáda. Informoval o tom deník The Times of Israel (TOI).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy