Výjimečný stav v Biškeku ukončen, nejmocnějším mužem Kyrgyzstánu je nový premiér

Kyrgyzský parlament dnes schválil ukončení výjimečného stavu v hlavním městě Biškeku. Nový premiér Sadyr Žaparov, který zároveň převzal pravomoci hlavy státu, má dnes promluvit k národu, informovala agentura Reuters.

Kyrgyzstánem zmítaly nepokoje a politická krize od voleb ze 4. října. Strany, které podle oficiálních výsledků neuspěly, rozpoutaly protesty v hlavním městě Biškeku. Ústřední volební komise mezitím výsledky voleb zrušila.

Stoupenci opozice během protestů obsadili část vládních budov a vysvobodili z vězení exprezidenta Almazbeka Atambajeva a také 51letého opozičního představitele Žaparova, který byl ve středu jmenován premiérem.

Ve čtvrtek se funkce vzdal prezident Sooronbaje Žeenbekov a Žaparov dočasně převzal i jeho pravomoci. Dosavadní předseda sněmovny Kanatbek Isajev, který je podle ústavy druhým nejvyšším představitelem středoasijské země, na dnešní schůzi parlamentu potvrdil, že se převzetí těchto pravomocí vzdává. Isajev už ve čtvrtek ohlásil svou rezignaci.

Právě Žeenbekov minulý týden vyhlásil výjimečný stav a vyslal do ulic kyrgyzské metropole vojáky. Při protestech bylo podle Reuters zraněno nejméně 1200 lidí a jeden člověk zemřel. Žeenbekov je třetím kyrgyzským prezidentem, kterého během posledních 15 let nepokoje zbavily funkce.

Žaparov, nový nejmocnější muž středoasijské země s 6,5 milionu obyvatel, dnes poslancům řekl, že během několika hodin promluví k národu. Dosud tak však neučinil a zůstává nejasné, kdy projev pronese, poznamenala agentura Reuters.

Žaparov v krátkém projevu k poslancům navrhl snížit práh pro vstup politických stran do parlamentu z nynějších sedmi procent v parlamentních volbách, které by se měly konat do konce letošního roku. V lednu by podle předsedkyně ústřední volební komise měly následovat prezidentské volby. Jako úřadující prezident by se jich Žaparov nemohl zúčastnit.

"Je to bezprecedentní v dějinách Kyrgyzstánu. Ještě nikdy nebylo tolik moci soustředěno v rukou jediného člověka," prohlásil poslanec Omurbek Tekebajev na adresu Žaparova, který se stal premiérem s pravomocemi hlavy státu krátce poté, co jej jeho přívrženci osvobodili z vězení. Poslanec vyzval Žaparova, aby ujistil lidi, že ani on, ani jeho nejbližší spolupracovníci nebudou na prezidenta v nových volbách kandidovat.

Žaparov byl ve vězení od roku 2017 na základě obvinění z únosu gubernátora, kterého v roce 2013 nakrátko zadrželi demonstranti.

Nový premiér a jeho ministr zahraničí ujišťují, že nová vláda zachová spojenectví s Ruskem, které má v zemi vojenskou základnu, a Čínou, která je největším obchodním partnerem a investorem v zemi.

Související

Více souvisejících

kyrgyzstán Sadyr Žaparov Sooronbaj Žeenbekov

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy