Záplavy pustoší Nový Zéland. Tisíce lidí na útěku, turisté uvězněni v národním parku

Silné záplavy na novozélandském Jižním ostrově donutily tisíce lidí opustit své domovy a uvěznily stovky turistů v hojně navštěvovaném národním parku u fjordu Milford Sound. Nejjižnější region souostroví kvůli velkému množství deště vyhlásil stav nouze, za 60 hodin zde napadlo 1000 milimetrů srážek. Prudký déšť způsobil i sesuvy půdy, které zavalily některé hlavní silnice, a rozvodnil řeky, informovala agentura AFP.

Na ostrově jsou hlášeny dva případy drobných zranění, sesuv půdy zde zasáhl chatu u turistické trasy.

Úřady ve středu brzy ráno vyzvaly obyvatele nízko položených městeček Gore a Mataura k okamžité evakuaci. Z koryta se zde vylila stejnojmenná řeka Mataura, varováni byli i další obyvatelé obcí dál po jejím proudu. "Vydali jsme pokyny k evakuaci nebo k přípravě na evakuaci pro 6000 lidí v celém regionu," řekl mluvčí lokálních záchranných složek.

V zasažených oblastech byly preventivně přerušeny dodávky elektrického proudu a v kostelech a školách byly zřízeny dočasné ubytovny.

Na 200 turistů museli záchranáři vysvobodit z fjordu Milford Sound na jihozápadě země, letecky je převezli do nedalekého města Te Anau. "O turisty jsme se dobře postarali," uvedla záchranná služba, podle které mezi návštěvníky tamních skalnatých masivů panovala dobrá nálada.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland Povodně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy