Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika městech. Ohnisko zemětřesení se nacházelo v blízkosti ostrova Jáva a podle místních médií byly otřesy cítit i na Bali. Vlna cunami podle úřadů nehrozí. Napsala o tom agentura Reuters.
V Lumajangu ve Východní Jávě, která je domovem téměř 41 milionů lidí, podle místních médií zemřel člověk poté, co na něj spadl balvan. Otřesy byly cítit i v okolních provinciích, včetně turisticky populárního ostrova Bali. V několika městech byly poškozeny rodinné domy, školy, úřady či nemocnice. Celkový rozsah škod zatím není znám.
Ohnisko zemětřesení se nacházelo v Indickém oceánu asi 91 kilometrů od jižního pobřeží Východní Jávy v hloubce 96 kilometrů. Evropské seismologické středisko EMSC původně uvádělo, že zemětřesení má sílu 6,8 stupně, později údaj upravilo na 5,9. Zemětřesení provázelo několik následných otřesů. Meteorologická, klimatická a geologická agentura (BMKG) však uvedla, že vlna cunami nehrozí.
Minulý týden Indonésii zasáhl tropický cyklon Seroja. Provázely jej sesuvy půdy a bleskové záplavy, které si v provincii Východní Nusa Tenggara vyžádaly kolem 160 životů.
Indonésie a jejích 17.000 ostrovů a ostrůvků leží na rozhraní tří velkých tektonických desek, a zemětřesení jsou tam proto častá. V lednu si zemětřesení o síle 6,2 stupně na ostrově Sulawesi vyžádalo více než 100 mrtvých.
Související

Tragická nehoda autobusu v Indonésii. O život přišli úspěšní studenti střední školy

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
před 1 hodinou

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
před 2 hodinami

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
před 2 hodinami

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
před 3 hodinami

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
před 5 hodinami

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
před 5 hodinami

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
před 6 hodinami

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
před 7 hodinami

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
před 7 hodinami

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
před 9 hodinami

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
před 10 hodinami

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
před 10 hodinami

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
před 10 hodinami

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
před 11 hodinami

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
před 13 hodinami

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
včera

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
včera

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
včera

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých
včera
Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
V Oválné pracovně Bílého domu proběhlo výrazně symbolické setkání. Italská premiérka Giorgia Meloniová během společného prohlášení s americkým prezidentem Donaldem Trumpem prohlásila, že sdílí jeho boj proti „woke“ a ideologii DEI (diverzita, rovnost a začlenění), která podle ní ohrožuje historické dědictví západního světa.
Zdroj: Libor Novák