Belgie zvýší své kapacity pro uprchlíky, EU čelí nárůstu migrace

Belgie ve čtvrtek oznámila, že rozšíří přijímací kapacity pro uprchlíky, aby se vypořádala s tím, co nazvala migrační "krizí". Jedna z nejbohatších zemí světa není schopna zajistit ubytování pro mnoho nově příchozích migrantů a její přijímací střediska jsou téměř plná. Stovky lidí táboří na takových místech, jako jsou opuštěné budovy či stanové městečko v hlavním městě Bruselu, kde sídlí unijní instituce, napsala agentura Reuters.

Belgické úřady uvedly, že přijímání uprchlíků z Ukrajiny a rostoucí migrace z Afriky a Asie zatěžuje zemi s přibližně 11,6 miliony obyvatel.

"Je to velká výzva, loni do naší země přišlo více než 100.000 lidí a příliv je stále vyšší než obvykle," uvedla belgická ministryně pro azyl a migraci Nicole de Moorová. Oznámila, že úřady rozšíří kapacity o 2000 lůžek pro žadatele o azyl, včetně místa, které má být vybudováno z upravených kontejnerů.

Podle údajů Generálního komisaře pro uprchlíky a osoby bez státní příslušnosti (CGRS) obdržela Belgie v roce 2022 přes 36.800 žádostí o azyl, což je o 40 procent více než v předchozím roce a nejvíce od roku 2016. K tomu navíc do Belgie přišlo přes 60.000 ukrajinských uprchlíků.

Podle azylové agentury Fedasil je přijímací kapacita Belgie, která činí něco málo přes 34.000 míst, v současné době téměř zcela zaplněna. To vede k situacím, kdy se o sebe uprchlíci musí postarat sami a byly zaznamenány případy, kdy v centru Bruselu zakládali ohně, aby se ochránili proti chladnému počasí.

Evropská unie zpřísnila azylová pravidla od roku 2015, kdy přes Středozemní moře připlulo více než milion lidí, což blok zaskočilo a vyvolalo ostré spory mezi členskými státy o to, jak se o příchozí postarat. Unijní pohraniční agentura Frontex zaznamenala v loňském roce přibližně 330.000 nelegálních překročení hranic, což je nejvíce od roku 2016.

Rostoucí počet migrantů obnovil napětí mezi státy EU a vyvolal ostřejší rétoriku v řadě zemí včetně Maďarska, Rakouska, Nizozemska a Dánska.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin ve čtvrtek uvedl, že globální oteplování, války, pronásledování a ekonomické problémy budou nutit k pohybu stále více lidí. "Není důvod, proč by se to v příštích měsících a letech mělo zlepšit," řekl novinářům v Bruselu a zdůraznil, že je třeba dohodnout revizi vnitřních pravidel EU v oblasti azylu a migrace před celoevropskými volbami v roce 2024.

Související

Více souvisejících

Belgie uprchlíci migrace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy