Blízkovýchodní země uzavírají vzdušné prostory, diplomatické mise se stahují z Izraele, Íránu, Libanonu

Írán zaútočil na Izrael a přicházejí nevyhnutelná opatření. Izrael, Irák a Jordánsko uzavírají vzdušný prostor, dochází k evakuaci diplomatických misí. 

Nedlouho po oznámení izraelských zdrojů o tom, že Írán vypustil drony, uzavřel svůj vzdušný prostor i Irák. „Vzdušný prostor bude od 23:30 místního času do nedělních 5:30 uzavřen pro všechna přilétající, odlétající a tranzitující letadla,“ informoval irácký úřad pro civilní letectví. „Rozhodnutí následuje po důkladném posouzení rizik, které provedly irácké orgány,“ dodává úřad.

Stejný proces jako Irák bezprostředně ohlásil i Izrael. „Vzhledem ke zpoždění příletu letů do Izraele se očekává změna letového řádu z Tel Avivu. Letiště Ramon bude pro dopravu uzavřeno. Žádáme cestující veřejnost, aby se před příjezdem na letiště informovala u leteckých společností a na internetových stránkách letištní správy o nových časech letů.“

Ještě před vypuštěním íránských dronů už některé blízkovýchodní země zahájily protiopatření. Jordánsko „dočasně uzavřelo“ svůj vzdušný prostor, píše americká stanice CNN.

„Úřad přijal rozhodnutí dočasně uzavřít jordánský vzdušný prostor pro všechna přilétající, odlétající a přelétávající letadla, a to od 23:00 místního času na několik následujících hodin, přičemž toto rozhodnutí bude průběžně aktualizováno a revidováno podle vývoje situace,“ citovala CNN jordánský státní zpravodajský server Petra.

Opatření vůči bezpečnosti svých občanů učinily i některé evropské země, v jejichž čele stojí například Francie. Diplomatický sbor v Teheránu se má společně s rodinami vracet do rodné země z Íránu, Izraele a Libanonu, civilní pracovníci dostanou zákaz zde pracovat. Uvedla to rovněž CNN s odvoláním na francouzský resort zahraničí.

Diplomaticky zasahuje také Nové Dillí. „Indická vláda v pátek doporučila občanům necestovat do Íránu a Izraele,“ připustilo indické ministerstvo zahraničí.

Související

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu promluvil o budoucnosti Pásma Gazy po válce

Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou síly židovského státu proti militantům palestinského radikálního hnutí Hamás. Pro americkou zpravodajskou stanici CNN to v úterý řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Írán Izrael

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy