Kábul - Zvláštním způsobem se dnes na veřejnost dostala informace o výsledku druhého kola prezidentských voleb v Afghánistánu. Pro prezidenta Ašrafa Ghaního hlasovalo přes 55 procent voličů, tento údaj ale vyplývá z popisku na plaketě, kterou si dnes Ghaní převzal od volební komise.
Vítězství exministra financí vyhlásila volební komise již v neděli, nezveřejnila ale procentní zisky kandidátů. Mluvčí komise dnes potvrdil, že údaj vyobrazený na plaketě, tedy 55,27 procent hlasů pro Ghaního, je konečným výsledem voleb.
Členové Ghaního týmu fotografii plakety umístili na sociální síť Twitter. Poražený kandidát, bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, přitom požadoval, aby komise přesný výsledek nezveřejňovala.
Oznámení výsledků proběhlo s tříměsíčním zpožděním, zapříčiněným urputným sporem obou rivalů a jejich poukazováním na údajné podvody v hlasovacím procesu. Kvůli tomu byly odevzdané hlasy pod dohledem OSN přepočítávány.
Ghaní by měl v pondělí složit prezidentskou přísahu a završit tak první demokratické převzetí moci v dějinách země.
Související
Tálibán zakázal mobilní telefony
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
před 2 hodinami
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
před 2 hodinami
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
před 3 hodinami
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
před 4 hodinami
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
před 4 hodinami
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
před 5 hodinami
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
před 6 hodinami
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
před 6 hodinami
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
před 7 hodinami
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
před 8 hodinami
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
před 9 hodinami
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
před 10 hodinami
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
před 10 hodinami
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
před 11 hodinami
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
před 12 hodinami
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
před 13 hodinami
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
před 13 hodinami
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
před 15 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
Ruská armáda pokračuje v pomalém postupu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, kde soustředila většinu svých sil se záměrem obklíčit klíčová města Kosťantynivka a Lyman. Podle nezávislých odborníků oslovených webem CNN i samotných ukrajinských vojáků jsou však prohlášení Moskvy o zásadních úspěších přehnaná.
Zdroj: Libor Novák