Jeruzalém - Izraelsko-palestinský konflikt otřásá Blízkým východem už celá desetiletí. Bude tomu tak i nadále? Skupina 106 izraelských generálů ve výslužbě a někdejších špiček policejních složek vyzvalo v dopise premiéra Benjamina Netanjahua, aby se pokusil o vyřešení zatím nekonečného sporu. Izrael má podle nich sílu, aby se s Palestinci dohodl o jejich státě, aniž by tím ohrozil vlastní bezpečnost.
Někteří ze signatářů poskytli rozhovory izraelským sdělovacím prostředkům. Generálmajor Ejal ben Reuven například řekl, že izraelská společnost se polarizuje a morálně upadá kvůli tomu, že Izrael drží pod okupací miliony lidí (Palestinců) pod záminkou zajištění své bezpečnosti. "Nepochybuji o tom, že premiérovi Netanjahuovi jde o dobro Izraele, ale domnívám se, že trpí určitým druhem slepoty, která děsí jeho i nás," řekl.
Iniciátor dopisu generálmajor Amnon Rešef deníku Jediot Achronot řekl, že "ho unavují vlny násilí, jež se pravidelně opakují". Místo toho by podle něj vlády měly využít plán, jímž Saúdská Arábie chtěla izraelsko-palestinský problém řešit z širšího regionálního hlediska.
Její návrh z roku 2002 schválily členové Ligy arabských států a po nich pak i Organizace islámské spolupráce. Text byl několikrát pozměněn, ale stále nabízí uznání Izraele arabskými státy výměnou za stažení Izraele z území, která obsadil za války v roce 1967, tedy ze Západního břehu Jordánu, Pásma Gazy a východního Jeruzaléma. Netanjahu trvá na tom, že vytvoření Palestiny v rámci těchto návrhů by ohrozilo bezpečnost Izraele.
Skupina, která je podepsána pod textem, odsloužila v armádě, rozvědce a u policie dohromady 3500 let. Materiál, který nese název Řiďte a my budeme stát za vámi, vyzývá Netanjahua, aby se neřadil k těm, kdo využívají hrozby jako výmluvu, aby mohli zůstat sedět na vavřínech bez dořešení politického problému s Palestinci.
Mezi podepsanými je i bývalý ředitel armádní logistiky generálmajor Hogaj Šalom. "Mám obavy o budoucnost této země. Nikdy to zde nebylo lehké, ale teď to vypadá pochmurněji než kdykoli dřív. Netanjahu má talent a je bojovník, ale zabývá se vlastním politickým přežitím spíš než osudem státu," řekl Šalom.
Související
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
Izrael , palestina , Benjamin Netanjahu
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí
před 2 hodinami
Magyar dal prezidentovi Maďarska a předsedovi Ústavního soudu lhůtu na rezignaci
před 2 hodinami
Slováci v referendu rozhodnou o Ficově rentě. Volební období se řešit nebude
před 3 hodinami
„Nepřípustné.“ Macinka si kvůli výhrůžkám předvolal ruského velvyslance
před 4 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty na úterý
před 4 hodinami
Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU
před 5 hodinami
Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda
před 6 hodinami
Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu
před 7 hodinami
BBC: V USA bují znepokojivý trend. Obchodníci sázejí miliony pár minut před zásadním oznámením Trumpa
před 7 hodinami
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
před 8 hodinami
Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU
před 9 hodinami
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
před 10 hodinami
Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou
před 10 hodinami
Rozsáhlý požár v Brně. Hoří sklad výrobků z plastu, lidé nemají větrat
před 10 hodinami
Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony
před 12 hodinami
Počasí bude jako na houpačce, naznačuje předpověď na tento týden
včera
StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem
včera
Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest
včera
Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května
včera
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
Druhé největší české město čeká zásadní personální změna ve vedení. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) už nebude obhajovat post v podzimních komunálních volbách. Politička odhalila, že v krátkém čase podstoupila hned osm operací.
Zdroj: Jan Hrabě