Bagdád - V Mosulu, který obsadili bojovníci Islámského státu (IS), byl zaveden nebývale přísný režim a nová opatření se nevyhnula ani dětem. Ty nesmějí ve školách používat ani barevné pastelky, byl zakázán tělosvik.
Dulkarnajn je pro lidi ve městě nové jméno. Jde o představitele Islámského státu, který je pověřen dohledem nad vzděláváním v provincii Ninive. Dulkarnajn je Egypťan a jeho hlavním cílem je oddělit dívky od chlapců v základních školách, píše ve svém deníkovém záznamu ze 14. listopadu irácká učitelka, kterou server BBC označuje jménem Majs.
Na základě nových nařízení dívky nyní musejí jít do jedné budovy a chlapci do jiné. Dívky, které vypadají na svůj věk vyspěle, musejí nosit volné oblečení a přes obličej závoj.
Muži nesmějí vyučovat dívky a ženy nemají dovoleno vyučovat chlapce. Toto rozhodnutí je velmi těžké realizovat jak ve státních školách, tak především ve školách soukromých, které nemají k dispozici velké množství školních budov a učitelů, vysvětluje Majs.
Změněny byly také školní osnovy. Zrušena byla tělesná výchova, kterou nahradily "lekce džihádu". To je předmět, v němž se studenti učí milovat svatou válku.
Islámský stát také nejprve zrušil zeměpis a dějepis, pak si to ale rozmyslel. Zakázána ale byla výtvarná výchova, místo níž se nyní učí arabská kaligrafie. Zcela bylo zakázáno používání barev a barevných pastelek ve školách, líčí učitelka Majs.
Všechna tato nařízení velmi komplikují školní vyučování. Zvlášť nešťastné je zakazování oblíbených aktivit jako je sport a kreslení, protože tyto činnosti pro děti znamenají celý svět, dodává irácká učitelka.Islamisté vraždí aktivisty před očima veřejnosti v ulicích. Nosí na sobě černé oblečení, nechávají si narůst dlouhé vlasy a vousy a vypadají, jako by se nesprchovali celou věčnost. Jejich zločiny terorizují mírumilovné občany. Každým dnem jich je víc a víc, zaujímají nové pozice a upevňují svou přítomnost ve městě, nezastrašeni leteckými útoky koaličních sil, jež nic nemění na běhu věcí na zemi, dodává Fajsal.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Británie se nenechá zatáhnout do války, vzkázal Trumpovi Starmer. Pomoci odmítla Austrálie i Japonsko
před 1 hodinou
Německo velmi tvrdě odmítlo Trumpa
před 2 hodinami
Vláda zakázala prodej HHC, řešila novelu cizineckého zákona
před 3 hodinami
Ceny ropy po víkendovém útoku na ostrov Charg letí opět strmě vzhůru
před 4 hodinami
Trump vyzval Čínu, aby mu pomohla s odblokováním Hormuzského průlivu. Jinak za Si Tin-pchingem nepojede
před 4 hodinami
IEA uvolňuje historicky rekordní množství barelů ropy. Proč ale ceny paliv neklesají?
před 5 hodinami
Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v Libanonu
před 6 hodinami
Pokud nepomůžete s Íránem, bude to mít velmi negativní dopad na NATO, varoval Trump
před 7 hodinami
Vyhráli jsme, tvrdil Trump o Íránu minulý týden. Proč nyní potřebuje pomoc s Hormuzským průlivem?
před 7 hodinami
Trump vyzval k vytvoření koalice, která bude chránit lodě v Hormuzském průlivu
před 9 hodinami
Počasí bude příští víkend slunečné, zkazí ho ale občasný déšť
včera
Orbán a Magyar rozdělili Maďarsko. Za oba tábory vyrazily do ulic statisíce lidí
včera
Rusko a Čína poskytují Íránu v probíhající válce vojenskou podporu, tvrdí Teherán
včera
Jak Íránci obcházejí informační blackout? Hitem je „spojovací překupník“
včera
Modžtaba Chámeneí byl ruským letadlem převezen na operaci do Moskvy, píše blízkovýchodní tisk
včera
Ceny paliv jen tak neklesnou. Izrael neukončí nálety na Írán ještě několik týdnů
včera
Útok na ostrov Charg může pohřbít poslední naděje na zlevnění pohonných hmot
včera
Izraelská armáda zabila vysoké představitele Hamásu
včera
Hádka kvůli ropě: Okamura prosazuje nákupy z Ruska, Schillerová připustila zásah do cen pohonných hmot
včera
Írán má zájem o jednání, tvrdí Trump. Dohodu s Teheránem ale odmítá
Americký prezident Donald Trump v sobotním telefonickém rozhovoru pro stanici NBC News prohlásil, že Spojené státy zatím nejsou připraveny uzavřít dohodu s Íránem. Přestože Teherán podle něj o vyjednávání usiluje, současné podmínky považuje šéf Bílého domu za nedostatečné. Trump zdůraznil, že jakákoli budoucí dohoda musí obsahovat jasný závazek Íránu k úplnému ukončení jaderných ambicí.
Zdroj: Libor Novák