Kábul - Afghánský parlament dnes schválil bezpečnostní dohody Kábulu s Washingtonem a se Severoatlantickou aliancí. Dohody umožňují omezenému počtu zahraničních vojáků zůstat v zemi i po odchodu hlavních mezinárodních bojových jednotek na konci tohoto roku. Uvedla to agentura AP.
Mezinárodní bojová mise v Afghánistánu začala poté, co vojenská intervence v čele se Spojenými státy svrhla v této asijské zemi koncem roku 2011 vládu islamistického hnutí Taliban. Nyní tato mise končí. Nové dohody umožňují armádě USA a NATO ponechat příští rok v Afghánistánu celkem 12.000 vojáků, kteří budou pomáhat místním silám.
Kontingent 12.000 vojáků, v němž bude zhruba 9800 Američanů, by se měl podílet hlavně na výcviku afghánským silám. Ty nyní čítají 350.000 lidí. Kromě Američanů budou v jednotce hlavně Němci, Turci a Italové. Česko by se podle prezidenta Miloše Zemana mohlo na misi podílet 300 vojáky.
Afghánistán podepsal se Spojenými státy a NATO dlouho odkládané dohody 30. září. Kromě jiného povolují zahraničním vojákům vést protiteroristické operace, konkrétní akce ale musí vždy odsouhlasit afghánská strana.
Hlavním bodem obou dohod je ale imunita zahraničních vojáků před trestním stíháním v Afghánistánu. To by jim mělo zajistit, aby nemohli být souzeni podle afghánského práva. Z případných trestných činů spáchaných na území Afghánistánu se pak budou zodpovídat před soudy ve své zemi.
Související
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
Afghanistán , NATO , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
včera
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
včera
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
včera
První letošní tornádo bylo na Jičínsku. Meteorologové shánějí informace
včera
Vystrčil si stěžuje na nůž do zad od Babiše. Na Tchajwan poletí komerčním letem
včera
Alžbětu II. by dnešní svět znepokojoval, naznačil král Karel III.
včera
První detektivka vyšla před 185 lety. Vrahem v ní nebyl člověk
včera
Magyar zastaví vystoupení Maďarska z Mezinárodního trestního soudu. Vyslovil se pro zatčení Netanjahua
včera
Babišova vláda neposkytne letoun Vystrčilovi pro cestu na Tchaj-wan. Poklonkování Číně, tvrdí opozice
včera
Trump razantně odmítl možnost prodloužení příměří s Íránem
včera
Pohonné hmoty v úterý zdraží. Vláda zvýšila strop
včera
EU by mohla schválit 90miliardovou půjčku Ukrajině už ve středu
včera
Magyar měl první telefonický hovor s Ficem. Nadiktoval si podmínky, za jakých může spolupracovat se Slovenskem
včera
Aplikace na ověřování věku stála EU sto milionů. Za dvě minuty byla prolomena
včera
Už nejsou spolehlivý spojenec. Ukrajina definitivně odepsala USA, Zelenskyj zásadně mění rétoriku
včera
EU se raduje. Po odstranění maďarské překážky nic nebrání v masivní půjčce Ukrajině
včera
Kuba tajně jedná s USA. Zmítá se v hluboké krizi
včera
Hnutí Duha poslalo Macinkovi předžalobní výzvu. Pokud se neomluví, jde k soudu
včera
CNN: Příměří s Íránem se zhroutilo kvůli Trumpovi. Jeho chování vadí i lidem kolem něj
včera
Počasí o víkendu: Čeká nás teplá sobota, v neděli se ochladí
Příští víkend přinese v České republice proměnlivé počasí, které se bude postupně ochlazovat. Zatímco sobota nabídne relativně příjemné teploty a převážně polojasnou oblohu, od neděle se ráz počasí změní a přinese oblačné až zatažené nebe s přeháňkami, které budou ve vyšších polohách sněhové.
Zdroj: Libor Novák