Washington – Americký prezident Barack Obama jednal se svým afghánským protějškem Ašrafem Ghaním o dalším působení amerických vojáků v zemi. Washington vyhověl přání Kábulu a armádu bude ze země stahovat pomaleji, než bylo v plánu.
Spojené státy ponechají v Afghánistánu současný počet 9800 vojáků až do konce letošního roku. O tom, kdy v příštím roce dojde k plánovanému snížení jejich počtu a na jakou úroveň, rozhodne Obama v průběhu tohoto roku.
"Afghánistán zůstává velmi nebezpečným místem. Chceme si být jisti, že děláme vše, co je v našich možnostech, abychom pomohli afghánským bezpečnostním silám úspěšně pokračovat a nemuseli se tam vracet," prohlásil šéf Bílého domu.
Obama původně plánoval, že na konci tohoto roku zůstane v Afghánistánu asi jen 5 tisíc příslušníků nebojové mise. Ghaní, který jednal s Obamou společně s premiérem Abdulláhem Abdulláhem, však amerického prezidenta požádal o "pružnější plán odchodu" v obavách ze sílícího vlivu organizace Islámský stát a očekávané jarní ofenzivy Talibanu.
Americký prezident po schůzce také prohlásil, že konkrétní detaily o odchodu Američanů ze země, oznámí později. Podle aktuálního plánu by na konci příštího roku mělo v Afghánistánu zůstat jen několik vojáků, kteří by působili na velvyslanectví v Kábulu.
Související
Jak zastavit Trumpa? Není čas na sebelítost, začněte jednat, vyzval Obama
Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
Barack Obama , Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) , Armáda
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák