Bagdád - Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) oznámili, že dobyli celé irácké město Ramádí ležící asi 110 kilometrů západně od Bagdádu. Iráčtí vojáci prý utekli, uvedli islamisté na džihádistických stránkách. Informaci nebylo možné nezávisle ověřit, uvedla agentura Reuters.
Oznámení přišlo jen pár desítky minut poté, co irácký premiér Hajdar Abádí nařídil bezpečnostním složkám, aby své pozice v provincii Anbár neopouštěly.
Již během dne se objevily informace, že radikálové dobyli jednu z posledních čtvrtí, nad kterou dosud držely kontrolu vládní jednotky. Poté prý povstalci obsadili rovněž velitelství bezpečnostních složek a obklíčili strategickou vojenskou základnu, informovaly světové tiskové agentury. Podle odhadů místních představitelů zahynulo za poslední dva dny při bojích s islamisty na 500 lidí, jak civilistů, tak vojáků.
Islamisté již v pátek dobyli hlavní vládní budovu a vyvěsili na ní svou černou vlajku. O den později se ale budovy zase údajně stáhli. "Jsme obklíčeni bojovníky z DAIŠ v budově operačního velitelství a všude se ozývá minometná palba," citovala agentura Reuters jednoho z důstojníků uvnitř vojenské základny.
DAIŠ je zkratka, kterou pro radikály z IS používá arabský svět. "Bojovníci DAIŠ jsou téměř v každé ulici. Panuje tu chaotická situace a věci se vymykají kontrole. Ramádí padá do rukou DAIŠ," dodal.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
včera
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
včera
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
včera
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
včera
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
včera
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
včera
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
včera
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
včera
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
včera
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
včera
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
včera
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
8. května 2026 21:22
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
8. května 2026 19:55
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
8. května 2026 18:46
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
8. května 2026 17:22
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
8. května 2026 16:04
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
8. května 2026 14:49
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
8. května 2026 13:31
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
8. května 2026 12:13
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
Páteční dopoledne na pražském Vítkově patřilo vzpomínce na jeden z nejdůležitějších milníků moderních dějin. Armáda České republiky zde uspořádala slavnostní nástup, aby si připomněla 81. výročí konce druhé světové války na evropském kontinentu. Tato tradiční pieta u Národního památníku je každoročně symbolem úcty k těm, kteří položili životy za svobodu a konec nacistické tyranie.
Zdroj: Libor Novák