Reportér deníku The Washington Post se na celou korupční kauzu, které otřásá Mezinárodní fotbalovou federací FIFA, podíval z jiného úhlu. O tom, že je fotbal zkorumpovaný, prý mluví celý svět. Kauza má ale i lidský rozměr. Kvůli korupci podle něj zemřely stovky lidí.
FIFA je podle reportéra Christophera Ingrahama notoricky zkorumpovaný, a přesto zdánlivě neporazitelný orgán světového fotbalu. Konečně ale narazil na jistou zeď, kdy hrstka vyšších úředníků čelí obvinění z praní špinavých peněz, vydírání, podplácení a podvodů. „Stručně řečeno, federální soud tvrdí to, co miliony fotbalových fanoušků tušily už dlouho, úředníci FIFA si prostřednictvím svého vlivu plní své peněženky," rázně píše reportér.
Na první pohled sice jde o kauzu bílých límečků, kdy se bohatí a mocní dělali bohatšími a mocnějšími. Při bližším zkoumání ale je možné za kauzou najít i reálný svět a bídu a utrpení lidí. „Podívejte se na Katar. Rozhodnutí o udělení Mistrovství světa v roce 2022 bohatému státu s příšerným stavem lidských práv je jasný příklad. I zde byla rozsáhlá obvinění z úplatkářství. Proč jinak by se pohár hrál v tak malé zemi s parným počasím a bez fotbalové kultury?" upozorňuje novinář The Washington Postu.
Obavy chránců lidských práv se zaplnily. Ve chvíli, kdy Katar začal budovat infrastrukturu kvůli mistrovství, začaly přicházet první zprávy o úmrtích pracovníků. „Podle údajů indického velvyslanectví například v roce 2010 zemřelo v Kataru více než 200 indických dělníků. Čísla ale mohou být horší. Mezinárodní konfederace odborových svazů mluví o 1200 mrtvých a další až 4000 zemřou do roku 2022," předkládá Ingraham děsivá čísla.
Tato čísla zároveň srovnává s mrtvými v jiných zemích (grafika zde). Čísla ze Soči jsou pouze odhadovaná, naopak ta z Pekingu jsou založena na oficiálních údajích. „Mícháme trošku jablka a hrušky, protože odhady z Kataru zahrnují smrt všech migrujících dělníků od oznámení z roku 2010, že Katar bude pořádat mistrovství, zatímco u ostatních akcí jde o počet mrtvých přímo spojených s konstrukcí stadionů," vyjasňuje statistiky novinář.
Katarští úředníci se ale už dříve zavázali, že bezpečnostní podmínky dělníků zlepší. „Jsme přesvědčeni, že lidé, kteří nám pomáhají budovat naši zemí, si zaslouží spravedlivý plat i zacházení. Měli by být chráněni proti zneužívání," uvedlo už dříve katarské ministerstvo práce. I z toho důvodu došlo k reformě pracovních zákonů.
„Přesto je jasné, že v Kataru jsou špatně bezpečnostní i pracovní podmínky. Je to tak špatné, že Mezinárodní konfederace odborových svazů tento stát nazvala 'zemí bez svědomí'," uvedl Ingraham s tím, že část migrujících dělníků proudících do Kataru i dalších zemí Perského zálivu musí projít přes systém „Kafala", který určuje, jestli mohou vstoupit do země. Systém byl ale silně kritizován, protože pracovníci se pak dostávají pod úplnou kontrolu zaměstnavatelů, což otevírá dveře vykořisťování a zneužívání.
Ve světle vyšetřování švýcarského ministerstva spravedlnosti se ukáže, kdo se čím provinil. „Ale rodiny 1200 mrtvých dělníků mohou dosvědčit, že škoda byla již v mnohém ohledu napáchána. A pokud se prokáže, že členové FIFA skutečně přijali úplatky od Kataru, ukázalo by se, že korupce může mít dalekosáhlé a fatální důsledky," varuje novinář.
„Nakonec stačil jen stopadesátimilionový skandál, aby se Američané začali zajímat o fotbal," dodává ironicky Ingraham.
Související
První trest v ligových patrech v rámci Berbrovy kauzy. Dostal ho teplický hráč Laňka
Vyšehrad se proti rozhodnutí komise odvolá. Fotbal byl neregulérní až po divizi, tvrdí
Korupce ve fotbale , Fotbal , fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák