Jeruzalém/Ženeva - Rada OSN pro lidská práva (HRC) odhlasovala rezoluci, která ukládá Palestincům a Izraeli hledat a potrestat viníky vraždění při loňské válce v Gaze. Premiér židovského státu Benjamin Netanjahu rozhodnutí rázně odsoudil.
Palestinské vedení předalo Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) dokumentaci a chce Izrael stíhat za válečné zločiny. ICC zahájil předběžné šetření, aby rozhodl, zda otevře případ a začne řádně vyšetřovat.
HRC dnes hlasovala o rezoluci navržené Pákistánem. Pro se vyslovilo 41 států, pět se zdrželo, proti byly Spojené státy. Palestinský zástupce při HRC výsledek uvítal, izraelský zástupce Eviatar Manor radu označil za provokatéra. Izrael si dlouhodobě stěžuje na zaujatost, protože HRC od roku 2006 odhlasovala přes 60 rezolucí, v nichž se kritizuje Izrael, což je více než rezoluce kritizující všechny ostatní státy dohromady.
Netanjahu podle médií radě doporučil, aby se stejně intenzivně jako o Izrael zajímala o vraždění v Sýrii nebo o popravy členů íránských menšin. "Ten, kdo se bojí zaútočit na teroristy, bude jimi nakonec sám napaden," řekl. Ujistil, že Izrael bude nadále chránit své občany proti těm, kdo se snaží Izrael zničit.
Izrael je kritizován za použití nepřiměřených prostředků, což se projevilo v počtu mrtvých na palestinské straně. Přes 1400 palestinských obětí byli civilisté. Izrael začal sám vyšetřovat případy útoků s velkým množstvím civilních obětí, ale žádné vojáky neobvinil.
Související
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 57 minutami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 1 hodinou
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 2 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 3 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 4 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 4 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 6 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.
Zdroj: Libor Novák