Tel Aviv - Situace na Chrámové hoře v Jeruzelémě, kde po tři dny docházelo ke střetům mezi Izraelci a Palestinci, se uklidnila. Nepokoje byly vyvolány větším zájmem Židů navštívit o novoročních svátcích místa, kde stával židovský chrám.
Na Chrámové hoře bylo i dnes mnoho policistů a střežili vstup, kterým procházejí Židé na horu. Novoroční oslavy už skončily, dnes přišlo na místo asi 15 Židů. Policisté se snaží nezavdat příčinu k dalším nepokojům a drží se dál od mešity.
Židé sice na místo někdejšího chrámu mohou přicházet, ale ne se tam modlit. Jejich přítomnost ve větším počtu, jak tomu bývá o svátcích, je vždy příčinou nového napětí, jelikož Palestinci se bojí, že vláda změní dosavadní pravidla a povolí židovským věřícím se na místě, které je po Mekce a Medíně třetím nejposvátnějším místem islámu, také se modlit.
Záběry ze střetů z minulých dní byly dramatické, Palestinci házeli zápalné lahve a kamení, vznikl požár, který bylo třeba hasit, a Izraelci několikrát vstoupili do Al-Aksá, na což palestinský tisk rychle reagoval titulky Okupanti uvnitř, majitelé venku.
Zdroj: YouTubeV úterý večer se sešel izraelský bezpečnostní kabinet a jednal o postihu lidí, kteří Izraelce ohrožují házením kamenů. Při pondělním incidentu totiž kámen hozený Palestinci zasáhl a zabil izraelského motoristu. Ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová dnes prohlásila, že "každý, u koho se najde kámen nebo zápalná bomba, bude považován za ozbrojeného".
Související
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
Izrael otevřel stěžejní přechod Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Pustí do něj 50 Palestinců
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
včera
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
včera
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
včera
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
včera
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
včera
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
včera
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
včera
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
včera
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
24. února 2026 21:07
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
Rusko bude schopno pokračovat v invazi na Ukrajinu po celý rok 2026, a to i přes narůstající ekonomické potíže a tlaky na trhu práce. Podle analýzy předního vojenského institutu IISS (International Institute for Strategic Studies) existuje jen málo náznaků, že by se schopnost Moskvy vést válku i v jejím pátém roce nějak výrazně snižovala. Zároveň se zvyšuje hrozba, kterou pro Evropu představují ruské rakety a drony.
Zdroj: Libor Novák