Praha - Čeští vojáci střeží okolí letecké základny Bagrám. Za úkol mají získávat informace od místních obyvatel, zabraňovat odpalování povstaleckých raket nebo dohlížet na bezpečnost. Na konci loňského roku dokonce museli čelit útoku povstalců. Nikdo z českých vojáku nebyl zraněn.
Z bezpečnostních důvodů armáda se zpožděním informovala o útoku afghánských povstalců na české vojáky střežící spojeneckou základnu v Bagrámu. Útok na jednu z hlídek povstalci provedli v noci 29. prosince. Kolona šesti pancéřovaných vozidel MRAP s vojáky měla za úkol zaujmout pozorovací stanoviště, pěší hlídka poté zkontrolovala několik míst, odkud byly v minulosti odpalovány rakety na základnu.
Vše prý probíhalo podle plánu, pěší patrola se v pořádku vrátila a nasedla na vozidla. „Krátce před čtvrt na deset jsme byli nastřeleni a dostali se do léčky," uvedl Rudolf Panák, velitel české hlídky. Útočník byl asi 30 metrů daleko ukrytý za zdí.
Nejdříve několikrát vystřelil z RPG, následně na kolonu povstalci pálili ze samopalů. „Pomohli nám střelci ve věžích (vozidel MRAP), kteří ihned opětovali palbu z těžkých zbraní. Velice rychle se nám podařilo povstalce umlčet a vytlačit je z jejich úkrytu," podotkl Panák.
Velitel následně vysílačkou zkontroloval situaci všech vojáků, pak si na pomoc zavolal spojeneckou leteckou podporu. Vojáci pátrali po útočnících, do akce byly nasazeny také dva vrtulníky. Dopadli je rychle. Povstalci se po střelbě ukryli v jednom z domů, přivolané posily pak zadržely zbylé povstalce.
Českým vojákům se při akci nic nestalo.
Související
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
Armáda České Republiky , Afghanistán
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Kuba tajně jedná s USA. Zmítá se v hluboké krizi
před 1 hodinou
Hnutí Duha poslalo Macinkovi předžalobní výzvu. Pokud se neomluví, jde k soudu
před 1 hodinou
CNN: Příměří s Íránem se zhroutilo kvůli Trumpovi. Jeho chování vadí i lidem kolem něj
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: Čeká nás teplá sobota, v neděli se ochladí
včera
Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní
včera
Příměří s Íránem skončí ve středu. Trump očekává obnovení bojů
včera
Evropa svůj jaderný arzenál nerozšíří ani kvůli Rusku, usnesly se státy NATO
včera
Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí
včera
Magyar dal prezidentovi Maďarska a předsedovi Ústavního soudu lhůtu na rezignaci
včera
Slováci v referendu rozhodnou o Ficově rentě. Volební období se řešit nebude
včera
„Nepřípustné.“ Macinka si kvůli výhrůžkám předvolal ruského velvyslance
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty na úterý
včera
Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU
včera
Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda
včera
Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu
včera
BBC: V USA bují znepokojivý trend. Obchodníci sázejí miliony pár minut před zásadním oznámením Trumpa
včera
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
včera
Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU
včera
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
včera
Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou
Světové ceny ropy v pondělí ráno zamířily vzhůru poté, co prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy zachytily a zajistily nákladní loď plující pod íránskou vlajkou. Reakce trhů byla okamžitá. Termínované kontrakty na ropu Brent vzrostly o 4,74 procenta na 94,66 dolaru za barel. Cena lehké americké ropy West Texas Intermediate se zvýšila o 5,6 procenta na 88,55 dolaru.
Zdroj: Libor Novák