Saná - V Jemenu, který je od března ve válce se šíitskými povstalci, dnes zaútočili radikálové z Islámského státu. Zemřelo nejméně 29 lidí.
Mezi mrtvými je 14 vojáků a 15 radikálů. Dalších 30 lidí bylo zraněno. K útoku se na přihlásili radikálové z jemenského křídla hnutí Islámský stát.
Skupina v prohlášení uvedla, že usmrtila téměř 50 vojáků a policistů a získala kontrolu nad třemi vojenskými stanovišti. Podle dosavadních informací útok v provincii Hadramaút začal tím, že sebevražedný útočník odpálil nálože v autě. Po explozi výbušniny pokračovala v útoku na příslušníky armády skupina asi 25 až 30 maskovaných ozbrojenců.
Správní centrum provincie Hadramaút, město Mukallá, od dubna ovládá rada složená z místních kmenů a zástupců odnože teroristické sítě Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP).
AQAP vznikla v lednu 2009 sloučením odnoží Al-Káidy v Jemenu a Saúdské Arábii. Je považována za teroristickou organizaci, která má největší schopnost udeřit na americké zájmy, napsala agentura AP. Má na svědomí množství útoků, přihlásila se například k lednovému útoku na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo, při kterém zahynulo 12 lidí. Prý šlo o odplatu za urážky proroka Mohameda.
Související
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
Mimořádná zpráva Izraelská armáda při náletu zabila premiéra a ministry jemenské rebelující vlády
Aktuálně se děje
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
včera
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
včera
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
včera
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
včera
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
včera
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
včera
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
včera
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
včera
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
včera
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno včera
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
včera
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
včera
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
včera
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
včera
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
včera
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
29. června 2026 21:01
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
29. června 2026 19:44
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno 29. června 2026 19:15
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Způsob, jakým se vláda staví k účasti prezidenta na nadcházejícím summitu NATO v Turecku, je podle Petra Pavla v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu. Hlava státu zdůraznila, že soud uložil kabinetu nejen povinnost zřídit potřebnou akreditaci, ale také se zdržet jakéhokoli jednání, které by účast prezidenta a jeho doprovodu bránilo nebo ji ztěžovalo.
Zdroj: Libor Novák