Bagdád - Irácký premiér včera varoval USA, že vyslání pozemních vojsk bude pokládáno za nepřátelský akt. Dnes Bagdád prohlásil, že vstup tureckých vojáků na sever provincie Ninive bylo narušením jeho svrchovanosti.
Irácké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení označilo tureckou vojenskou aktivitu za invazi a nepřátelský čin a odmítlo provádění jakýchkoli vojenských operací, které nejsou koordinovány s vládou v Bagdádu. Na protest si dnes předvolalo tureckého velvyslance v Bagdádu. Jde o "porušení mezinárodních norem a zákonů a irácké suverenity", okomentoval dění prezident Fuád Masúm s tím, že incident přispívá k dalšímu zvýšení napětí v regionu.
Šéf bezpečnostního a branného výboru iráckého parlamentu Hakím Zámilí dokonce vyzval premiéra k tomu, aby armáda zahájila letecké údery proti tureckým vojákům, kteří ještě na iráckém území zůstávají.
Turecký bezpečnostní zdroj v pátek agentuře Reuters řekl, že v severním Iráku v oblasti Mosulu bylo nasazeno přinejmenším několik set tureckých vojáků, aby poskytli "odbornou pomoc" iráckým ozbrojeným silám, které v oblasti bojují proti islamistům. Zdroj tvrdil, že koalice zemí bojujících proti IS byla o tomto kroku vyrozuměna.
Zdroj: YouTubeDva americké armádní zdroje podle Reuters v pátek potvrdily, že USA věděly o nasazení stovek tureckých vojáků v severním Iráku, ale nejde prý o součást aktivit mezinárodní koalice v čele s USA.
Asíl Nudžajfí, bývalý guvernér provincie Ninive, který je zakladatelem výcvikového tábora u Mosulu, tvrdí, že jsou turečtí vojáci v oblasti na žádost premiéra Hajdara Abádího a ministra obrany Chálida Ubajdího. Vojáci prý místní sunnitské bojovníky jen cvičí, nevyzbrojují je.
I podle tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua byl tábor, který leží asi 30 kilometrů severovýchodně od Mosulu, založen téměř před rokem ve spolupráci s iráckými úřady. "Tento tábor je výcvikovým táborem pro místní dobrovolníky bojující proti terorismu," uvedl Davutoglu. "Vycvičil více než 2000 našich bratrů z Mosulu a tak přispívá k osvobození Mosulu od teroristické organizace Islámský stát," dodal.
V oblasti jsou aktivní také menšinoví Kurdové, kteří v severním Iráku žijí a s pomocí mezinárodní koalice bojují proti IS. Zároveň ale mají kritické vztahy s Tureckem.
Související
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
před 1 hodinou
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 2 hodinami
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 3 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
Ruské okupační úřady na územích Ukrajiny systematicky zabavují nemovitosti civilistů, kteří před válkou uprchli do bezpečí. Rozsáhlá investigativní analýza BBC Verify a BBC Russian odhalila, že od roku 2024 bylo identifikováno k zabavení nebo již přímo zkonfiskováno přes 34 tisíc domů a bytů.
Zdroj: Libor Novák