Erdogan junior popřel kšeftování s ropou IS, ukázal prstem na někoho jiného

Ankara/Řím - Rusko po sestřelu stíhačky Su-24 začalo tvrdit, že může poskytnout důkazy o tom, jak rodina tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana obchoduje s ropou vytěženou Islámským státem. Bilal Erdogan, syn prezidenta, tato obvinění v rozhovoru pro italský list Corriere della Sera odmítl.

Bilal je od letošního roku v Itálii i s rodinou a v Boloni dokončuje doktorské studium. Kritici tvrdí, že odjel právě proto, aby se vyhnul předchozím skandálům souvisejícím s jinými podvody.

"Máme úřady v Istanbulu. Neobchodujeme ve Středomoří, v Sýrii ani Iráku. IS je nepřítel naší země. Staví mou víru do špatného světla. Nepředstavují islám a já je nepokládám za muslimy," řekl listu Bilal Erdogan. Je jedním z prezidentových dětí, podniká v lodní dopravě a pod jeho kontrolu spadá prostřednictvím partnerství v jiných firmách několik ropných tankerů.

Zdroj: YouTube

Bilal ale popřel, že se podílí na konkrétních aktivitách lodních přepravců. Jeho společnost prý má kontrakt na stavbu říčních tankerů pro ruského klienta, avšak provoz lodí nezajišťuje. Bilal také popřel, že ropu z území IS možná přepravuje jeho bratr Burak.

Z prodeje ropy z území spadajícího pod IS prý má zisk syrský prezident Bašár Asad. "Když budete sledovat ropu Islámského státu, dostanete se k Asadovi," řekl Bilal Erdogan.

Damašek obvinil tureckou vládu, která prosazuje svržení Asada, že umožňuje radikálům pašovat ropu a vyvážet ji ze Sýrie. Toto obvinění pak ještě zvýraznilo Rusko. "To, co se stalo s tím letadlem, je nepříjemné, ale musíme se soustředit na skutečné problémy: na IS a na budoucnost Sýrie," řekl Bilal Erdogan.

Související

Více souvisejících

Erdogan Bilal ropa Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy