V Libanonu unesli Kaddáfího syna. Už byl vysvobozen

Bejrút - Libanonská policie dnes v noci osvobodila uneseného syna bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Informaci o únosu Hannibala Kaddáfího, k němuž došlo v Libanonu, dnes zveřejnila libanonská média. Pár hodin nato agentura AFP s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje oznámila, že Libyjec je už volný a policie ho vyslýchá. Za únosem prý stála blíže neupřesněná ozbrojená skupina. Ta údajně požadovala informace o osudu libanonského šíitského duchovního vůdce Músy Sadra, který zmizel na konci 70. let v Libyi.

Pátý z Kaddáfího synů se objevil na videozáznamu, který odvysílala libanonská televize. Vyzýval na něm všechny ke zveřejnění jakýchkoli informací o Sadrovi.

Agentura AP napsala, že Hannibal na záběrech vypadal, že byl zbit, u očí měl krevní podlitiny. Na záznamu ale říkal, že se mu daří dobře a je v pořádku.

Músá Sadr patřil k nejznámějším šíitským duchovním 20. století. Zmizel během své návštěvy Libye v roce 1978, kam přijel na oficiální pozvání v doprovodu své pravé ruky šajcha Muhammada Jakúba a novináře Abbáse Badraddína. Naposledy byli všichni tři spatřeni 31. srpna.

Tripolis vždy tvrdil, že imám odcestoval z Libye do Itálie. Ta však trvala na tom, že Sadr nikdy nevstoupil na italské území. V roce 2004 Řím ale předal Libanonu imámův pas nalezený údajně v Itálii. V roce 2011 pak nicméně jeden z libyjských představitelů uvedl, že duchovní byl v Libyi zavražděn a pohřben.

Kaddáfího syn, který má za manželku Libanonku, byl v minulosti známý svými násilnickými incidenty v Evropě. V roce 2001 zaútočil na tři italské policisty, v roce 2004 byl krátce zatčen v Paříži za velmi rychlou jízdu v protisměru, v roce 2005 byl pařížským soudem odsouzen na čtyři měsíce podmíněně za zbití své těhotné přítelkyně a v červenci 2008 byl krátce zatčen v Ženevě kvůli údajnému fyzickému týrání služebnictva, což vyprovokovalo vážnou roztržku mezi Libyí a Švýcarskem.

Muammar Kaddáfí byl 20. října 2011 zabit v libyjské Syrtě. Během revolučních událostí v zemi zemřeli i další z jeho rodinných příslušníků, ostatní uprchli ze země. Nejstarší syn Muhammad nyní žije v Ománu, kde získal politický azyl. Druhorozený Sajf Islám byl letos v Libyi v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti za válečné zločiny, které spáchal během revoluce. Soudu se neúčastnil a vypovídal jen prostřednictvím videokonference, zadržuje ho bývalá skupina rebelů ve městě Zintán a odmítá ho propustit.

Třetí syn Saadí, který býval kdysi aktivním fotbalistou, uprchl v revolučním roce 2011 do Nigeru. Ten ho ale loni vydal Libyi, kde čelí obvinění za podíl na represích proti opozici a za zabití trenéra tripoliského fotbalového klubu v roce 2005. Další syn Mutasim byl usmrcen spolu se svým otcem 20. října 2011. Kaddáfího jediná dcera Ajša nyní s rodinou rovněž žije v Ománu. Šestý syn Sajf Arab zahynul 30. dubna 2011 při náletu NATO na centrum Tripolisu a sedmý a nejmladší syn Chámis byl zabit rovněž v tomto roce 28. srpna při náletu NATO asi 80 kilometrů od libyjské metropole.

Související

Sarkozy, Nicolas

Sarkozy před soudem. Historický proces s exprezidentem se zkomplikoval hned na začátku

U pařížského soudu dnes začal proces s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který čelí obžalobě z korupce. Konzervativní prezident z let 2007 až 2012 se podle francouzských médií osobně objevil před soudem. Soudní řízení však bylo pozastaveno kvůli žádosti spoluobžalovaného bývalého soudce kasačního soudu Gilberta Aziberta o odročení kvůli jeho zdravotnímu stavu. Soud si vyžádal zdravotní posudek a řízení má pokračovat ve čtvrtek.

Více souvisejících

Muammar Kaddáfí Hannibal Kaddáfí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy