Možnosti existují. Americký generál odhalil překvapivý plán pro Sýrii

Je zavádějící oceňovat amerického ministra zahraničí Johna Kerryho za tlak na ukončení války v Sýrii, jelikož nedosáhl žádného pokroku krom účasti na jednáních ve Vídni a dalších rozhovorech, konstatuje Paul Vallely v rozhovoru pro server rt.com. Bývalý generál americké armády a vojenský analytik v něm prezentoval své názory na možné ukončení krvavého občanského konfliktu, který již čtvrtým rokem zuří v blízkovýchodní zemi.

Příměří je možné

Vallely považuje za zavádějící článek, který nedávno zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí. Oceňuje se v něm snaha Johna Kerryho ukončit občanskou válku v Sýrii. "Četl jsem tu zprávu oslavující postup ministerstva zahraničí a Johna Kerryho. Já žádný pokrok, kterého by dosáhl, nevidím, vyjma toho, že se účastní jednání ve Vídni a na jiných místech," uvádí generál. Za skutečný úspěch naopak označuje dobytí Ramádí iráckými silami, přičemž doufá, že se jim podaří oblast udržet.   

Dalším úspěchem dle Vallelyho bude, pokud se podaří uzavřít příměří všech stran krom Islámského státu (IS), zatímco Rusové a další koaliční síly budou pokračovat v neutralizaci a likvidaci vojsk IS. Generál doporučuje, aby souběžně platil klid zbraní a příměří s některými povstaleckými organizacemi a pozastavilo se bombardování civilních oblastí. "Myslím, že jde o největší věc, kterou Rusové a syrská vláda mohou udělat pro pokrok, ale musí udržovat tlak na celém hřišti - jak říkáme v americkém basketbalu - aby ničili a neutralizovali veškeré síly IS ve východní Sýrii a také v severním Iráku," deklaruje expert.  

Generál ve výslužbě vysvětluje, že krom džihádistických skupin v Sýrii operuje také Svobodná syrská armáda, která jako první vystoupila proti Asadovi v roce 2012, tudíž je zde silná různorodost sil a musíme mezi nimi rozlišovat. Zároveň uvádí, že hovořil s jistými vrcholnými představiteli Svobodné syrské armády, kteří údajně projevili zájem učinit pokrok v jednání, pokud by jejich síly nebyly bombardovány v civilisty obývaných oblastech.

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Myslím, že existuje možnost. A po mém setkání s ruským vyslancem Michailem L. Bogdanovem také došlo k jistým posunům směrem k příměří," tvrdí Vallely. Doufá též v jednání některých válčících opozičních sil s výjimkou džihádistů a těch, kteří musí být poraženi. Mezi ně řadí i Hizballáh a způsob, jakým je Hizballáh podporován Íránem. To dle analytikova názoru představuje další důkaz existence silně promíchaných aktérů. Přesto vidí řešení a možnosti. Pro jejich naplnění je však nutná spolupráce USA s Ruskem s cílem pokusit se sjednotit či jistým způsobem znovusjednotit syrskou zemi a vládu, soudí generál.

Současná strategie USA selhala

Strategii, v rámci které USA podporovaly tzv. umírněné rebely výcvikem a vybavením, nepovažuje Vallely za dobrou. "Ani nevím, koho tam vlastně ještě podporujeme," dodává. Osobně před několika lety, když pobýval v Sýrii, doporučoval podporu více umírněných frakcí, které usilovaly o sektářskou vládu v budoucí Sýrii a její sjednocení. Za ně považoval velkou část Svobodné syrské armády. Generál upozorňuje, že následně se v roce 2013 objevila Al-Káida, která se pak vyvíjela dorostla v síly IS.                        

"Je to velmi špatná situace a nemohu říct, proč by americké ministerstvo zahraničí mělo oslavovat jakýkoliv progres v Sýrii," nebere si servítky Vallely. Poukazuje, že naopak Rusové více bombardují kamiony s ropou na východě Sýrie, čímž se snaží utnout příjmy IS z prodeje této suroviny. To považuje za velmi pozitivní opatření.    

Vysloužilý generál nicméně varuje, že síly IS a další radikální islamisté v Sýrii se pokusí zmařit jakoukoliv sektářskou budoucnost země a svými útoky se budou snažit narušit mírové rozhovory plánované na leden. Z tohoto důvodu se Vallely spolu s dalším vysloužilým americkým generálem, Michaelem Flynnem, snaží spolupracovat s Ruskem a k jednacímu stolu přivést i uznávané, respektované členy opozičních skupin, které nazývá sektářskými, které jsou definovány jako umírněné a na které nikdo nemůže ukazovat prstem.

"Jsou zde lidé stojící proti Asadovi, je možné se s nimi setkat," pokračuje Vallely. Připomíná, že část z nich získala uprchlický statut v Paříži či ve Vídni, případně v Jordánsku a Turecku. "Jsou zde někteří velmi bystří Syřané, kteří jsou v opozici Asadovi a myslím, že bychom je měli nějak dostat k jednacímu stolu," apeluje expert. Myslí si, že pokud by se to podařilo, otevřel by se přinejmenším výhled na sjednocení země a návrat uprchlíků z Evropě zpět do východní Sýrie. Možnosti tedy dle Vallelyho existují a toto stanovisko ostatně prezentoval před několika týdny i zvláštnímu ruskému velvyslanci Bogdanovovi.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.            

Související

Islámský stát (ISIS)

Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu

Syrské vládní síly aktuálně pátrají po desítkách trestanců napojených na teroristickou organizaci ISIS, kterým se podařilo uprchnout z věznice v severovýchodní části země. K hromadnému útěku došlo v pondělí v zařízení al-Shaddadi v provincii Hasaka, a to v momentě, kdy nad oblastí přebírala kontrolu armáda od kurdských jednotek SDF. Syrské ministerstvo vnitra v úterý oznámilo, že z celkového počtu 120 uprchlíků se již podařilo 81 dopadnout a bezpečnostní složky intenzivně pátrají po zbývající skupině.

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal

V sobotu přiletěli čeští fotbalisté ze zámoří do Prahy poté, co skončili na letošním fotbalovém světovém šampionátu už po třech zápasech ve skupině, v nichž získali pouhý jeden bod. Jejich výkon ve srovnání se světem vzbudil u fanoušků značnou a pochopitelnou vlnu nevole, kterou vnímali i samotní hráči, což dal po příletu najevo nejvíce kapitán Ladislav Krejčí. Ten si neobvykle stoupl před novináře a začal předčítat své myšlenky a postřehy z české účasti na světovém šampionátu ze svého notesu. Jeho projev byl už ale jako obvykle upřímný a emotivní.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace

Přestože to ještě před několika dny vypadalo, že bude trenér Miroslav Koubek pokračovat i v dalším kvalifikačním cyklu až do evropského šampionátu v roce 2028, nakonec se zkušený čtyřiasedmdesátiletý stratég rozhodl svou funkci dát k dispozici, což následně přijal šéf českého fotbalu David Trunda. Koubek v prohlášení ke svému nečekanému kroku uvedl, že vzhledem k současné atmosféře kolem reprezentace, kterou podle něj zapříčinila mediální kampaň posledních dní, nevidí smysl u národního týmu pokračovat.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Evropská unie

Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit

Evropská unie se potýká s hlubokou průmyslovou krizí, kterou naplno obnažil záměr automobilky Volkswagen zrušit v Německu až sto tisíc pracovních míst a uzavřít čtyři továrny. Unijní státy a zákonodárci se však podle webu Politico stále nedokážou shodnout na jednotném postupu proti levnému čínskému exportu, který evropské podniky ohrožuje.

před 5 hodinami

Peking

Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady

Uplynuly čtyři dny od chvíle, kdy malé sportovní letadlo narazilo do nejvyššího pekingského mrakodrapu CITIC Tower. Při havárii zemřel pilot, který byl jedinou osobou na palubě, a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Příčina a okolnosti incidentu jsou však stále nejasné. Jediným oficiálním vyjádřením čínské strany zůstává stručná zpráva o rozsahu šedesáti slov v polostátním deníku Beijing Daily, přestože k nárazu došlo jen několik kilometrů od Čonnan-chaj, ostře střeženého sídla a ústředí Komunistické strany Číny. 

před 5 hodinami

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí

Poslanecká sněmovna schválila zrušení pravomoci prezidenta republiky pověřovat a odvolávat vedoucí stálých misí u mezinárodních organizací. Tato změna zákona o zahraniční službě je součástí širší doprovodné novely k návrhu nového zákona o státních zaměstnancích, kterým má být nahrazen stávající služební zákon. Celá legislativní předloha nyní poputuje k dalšímu projednání do Senátu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Svrab

V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD

Hygienická stanice hlavního města Prahy zaznamenala za první polovinu letošního roku 459 případů onemocnění svrabem. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, kdy bylo evidováno 300 nakažených, se jedná o nárůst. Za celý rok 2025 přitom hygienici v hlavním městě napočítali celkem 691 případů. I přes stoupající tendenci v počtu nemocných vykazuje Praha v celorepublikovém srovnání stále nejnižší nemocnost a vede si tak v rámci České republiky nejlépe.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Venezuela

Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel

Téměř týden po dvou ničivých zemětřeseních, která zdemolovala pobřežní město La Guaira, jsou Venezuelané nuceni vyprošťovat své příbuzné a přátele z trosek ručně nebo pomocí krumpáčů a lopat. Vážným problémem záchranných prací je kritický nedostatek benzínu. Kvůli chybějícímu palivu zůstává těžká technika, včetně vládních rypadel, zcela nepojízdná a odstavená přímo vedle zřícených budov.

před 9 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil své armádě, aby vypracovala plány na zahájení nových ofenzivních operací s cílem obsadit ukrajinské hlavní město. Podle hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského Moskva vyhodnocuje různé scénáře, včetně útoku z běloruského území. Za nejpravděpodobnější variantu však Syrskyj označil možný úder z ruské Branské oblasti směrem na ukrajinskou Černihivskou oblast.

před 10 hodinami

Předseda vlády Andrej Babiš

Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy

Mimořádně vysoké finanční prostředky získal před koncem loňského roku od koncernu Agrofert tehdejší majitel a nynější předseda vlády Andrej Babiš. Vyplývá to z nového majetkového přiznání, které jsou politici povinni odevzdávat vždy do konce června.

před 10 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém

Právě dnes přechází Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na inovovaný výstražný systém. Oproti současnému systému integrované výstražné služby (SIVS) založenému na převážně klimatologicky stanovených kritériích bude nový SIVS zaměřený na dopady nebezpečných meteorologických a hydrologických jevů. Změna nastane také ve struktuře a pojmenování skupin jevů, na které budou výstrahy vydávány.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Bouřky

Počasí: Silné bouřky budou pokračovat, na Moravě hrozí vznik supercel

Meteorologové z ČHMÚ varují před dnešními silnými bouřkami, které se v plné síle přesouvají nad Vysočinu, Moravu a Slezsko. Bouřkový systém, v němž nelze vyloučit ani vznik supercel, s sebou přinese přívalové srážky s lokálními úhrny přesahujícími 50 milimetrů, kroupy větší než dva centimetry a nárazy větru o rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu, které mohou způsobit značné škody.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko

Na slovenské automatické srážkoměrné stanici v obci Kamenice nad Hronom v okrese Nové Zámky byl v úterý zaznamenán nový absolutní teplotní rekord. Meteorologové v této lokalitě Nitranského kraje naměřili mimořádných 41,3 stupně Celsia. Podle mluvčího Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivana Garčára se prozatím jedná o údaj operativního charakteru, který budou odborníci v následujících dnech podrobně ověřovat.

včera

Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců

Nejvyšší soud Spojených států zablokoval kontroverzní pokus prezidenta Donalda Trumpa omezit automatické udělování občanství dětem cizinců narozeným na americké půdě. Rozhodnutí přijaté poměrem hlasů 6 ku 3 představuje již třetí významnou porážku pro Trumpovu administrativu na půdě tohoto soudu v posledních měsících, a to po dřívějším zrušení jeho celních opatření a rozhodnutí bránícímu okamžitému propuštění Lisy Cookové z Federálního rezervního systému. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy