Damašek – Konflikt v Sýrii již trvá více než pět let a situace je mnohdy extrémně nepřehledná. Analýza společnosti Stratfor nyní vysvětluje, že se situace protivládních syrských rebelů, kteří bojují proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, postupně zhoršuje.
Problémy v Turecku
Analýza vysvětluje, že ačkoliv se rovnováha sil během syrského konfliktu postupně přesouvala z jedné strany na druhou, v poslední době o tom, kdo má navrch, rozhoduje zejména míra zahraniční pomoci, kterou obě strany konfliktu – syrský režim prezidenta Bašára Asada i syrští rebelové – mají.
S ohledem na to se komplikuje situace pro syrské rebely, jejichž velkým podporovatelem bylo Turecko. To se ale nyní soustředí zejména na vnitřní problémy poté, co zde 15. července proběhl neúspěšný pokus o státní převrat.
„Z pohledu rebelů načasování nemohlo být horší: v tuto chvíli jsou jak závislí na turecké pomoci, tak pod obrovským tlakem ze strany svých nepřátel," vysvětluje analýza s tím, že evidentní je to zejména v bojích ve městě Aleppo, kde vládní loajalisté získávají převahu.
Boj proti Islámskému státu má prioritu
Další problém pak pro syrské rebely zřejmě bude představovat rodící se spolupráce mezi Spojenými státy a Ruskem. Oba státy chtějí své zásahy v Sýrii koordinovat, což by ale zřejmě znamenalo velkou ránu pro teroristickou skupinu Džabat an-Nusra, odnož al-Kajdy v Sýrii, která je mezi rebely jednou z nejefektivnějších skupin.
Spolupráce mezi USA a Ruskem také pravděpodobně bude znamenat, že se rebelové nedočkají americké podpory a zbraní, jelikož se USA budou snažit nezvyšovat napětí mezi Ruskem a vlastní zemí. To by totiž mohlo ohrozit boj proti teroristické skupině Islámský stát, jehož porážka je pro Západ prioritou.
Vládní jednotky naopak mají trvalou podporu ze strany Íránu, Hizballáhu a Ruska,která podle analýzy pokračuje, a někde se i navyšuje. Situace syrských rebelů se tak podle ní bude i nadále zhoršovat.
Související
Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků
Syrská krize , Sýrie , Bašár Asad
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
před 1 hodinou
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
před 3 hodinami
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
před 3 hodinami
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
před 4 hodinami
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
před 5 hodinami
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
před 6 hodinami
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
před 6 hodinami
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
před 7 hodinami
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
před 8 hodinami
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
před 9 hodinami
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
před 10 hodinami
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
před 10 hodinami
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
před 11 hodinami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 13 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě