Vyděšený Erdogan? Turecký prezident po pokusu o převrat oslabil, tvrdí turecký novinář

Ankara – Poté, co Turecko 15. července prodělalo neúspěšný pokus o vojenský převrat, v zemi prezident Recep Tayyip Erdogan provedl rozsáhlé čistky, které se dotkly desítek tisíc osob. Turecký novinář Kadri Gursel, který se zaměřuje na zahraniční politiku, svobodu tisku a politický islám v zemi, ale tvrdí, že Erdogana puč neposílil, jak si někteří myslí.

Erdogan jako vítěz?

Gursel uvádí, že většinový názor mezi odborníky a médii v Turecku i zahraničí nyní tvrdí, že turecký prezident Erdogan z puče vyšel jako vítěz, upevnil svou již tak rostoucí moc a nyní může určovat další směřování Turecka tak, jak se mu to hodí.

Psali jsme:
Tisíce Turků v ulicích Kolína nad Rýnem oslavují prezidenta Erdogana. Je nasazeno 2700 policistů
Turecká vláda vyhodila z armády 1400 vojáků, prý měli vazby na Gülena Koncentrace moci: Erdogan chce kontrolu prezidenta nad armádou a rozvědkou
 

Podle Gursela se ale Erdogan cítí přesně opačně. „Erdoganovy výroky a politické chování od zmařeného puče naznačují přesný opak – tedy že se cítí slabší," vysvětluje a dále zdůrazňuje, že o tom svědčí například vyhlášení výjimečného stavu.

Ke změně v Erdoganově chování podle Gursela došlo „někdy mezi 19. a 20. červencem – pravděpodobně po zvážení externích, spíše než interních, náznaků". Těsně po puči se dle tohoto novináře Erdogan choval sebevědomě, to se ale změnilo.

Externí hrozba

Turecký prezident tak podle něj postupně začal ustupovat opozici a prozatím odložil své plány na zavedení exekutivního prezidentství. „Uvnitř zůstaneme demokratickým parlamentním systémem, nikdy se od něj neodkloníme," připomíná Gurcan výrok Erdogana pro televizní stanici al-Džazíra.

Důvodem je podle Gurcana fakt, že Erdogan puč považuje za zahraniční, nikoliv za vnitřní hrozbu - proto se snaží posílit svou pozici ve své zemi. Erdogan se podle novináře obává, že Spojené státy pomohly Fethullahu Gülenovi, muslimskému klerikovi, který v USA žije, puč zorganizovat.

„Ale nikdo by si neměl dělat iluze, že nepovedený převrat Erdogana změnil k lepšímu. Je prostě jen na nuceném ústupu s vyhlídkou pozdější kompenzace. Mluvit o nové naději pro tureckou demokracii by tak stále bylo předčasné," dodává Gurcan.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy