Damašek - OSN dnes vyzvala bojující strany v syrském Halabu k 48hodinovému příměří, které umožní zásobit město potravinami a léky.
O Halab intenzivně bojují několik týdnů syrská armáda se spojenci na jedné straně a povstalecké skupiny na straně druhé. Východ města ovládají povstalci, západ armáda, která povstaleckou část dlouhodobě obléhá. Nově povstalecké skupiny prorazily armádní pozice na jihu města a obklíčily i západní část, takže ve městě mohou bez zásob podle OSN skončit až dva miliony lidí.
Podle odhadů žije v obou částech města asi 1,5 milionu lidí, z nichž 1,2 milionu ve vládní části a 250.000 v povstalecké. V bojích padly desítky civilistů, byly poškozeny nemocnice a infrastruktura.
Psali jsme: Zvrat v syrské válce? USA mají nový plán, Jordánsko je ve střehuVládní sdělovací prostředky hlásí, že i když se povstalci probojovali proražením fronty na jihu a získali tím přístup k posilám i zásobování ze západu Sýrie, armáda byla schopna otevřít náhradní zásobovací trasu pro obyvatele západních čtvrtí a už tudy projely kamiony se zbožím.
"OSN je připravena civilistům v Halabu pomoci. Potřebuje k tomu ale spolehlivé příměří nebo 48hodinové humanitární pauzy, které by měly být vyhlášeny každý týden. Pak se OSN dostane k těm, kdo to potřebují, a dopraví k nim potraviny a léky, jejichž zásoby jsou v Halabu velmi malé," sdělila OSN v prohlášení.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
před 1 hodinou
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
před 2 hodinami
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno před 3 hodinami
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
před 3 hodinami
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
před 5 hodinami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 5 hodinami
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 6 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 7 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 8 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
včera
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
včera
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
včera
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že ukrajinské drony zaútočily na ropnou rafinérii v Ťumenské oblasti na západní Sibiři, která se nachází více než 2 000 kilometrů od ukrajinských hranic.
Zdroj: Libor Novák