Damašek - Ke katastrofální situaci v Halabu, který soustavně bombardují syrská a ruská letadla, se dnes vyjádřila také Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala k vytvoření koridorů a k evakuaci nemocných a zraněných z východní části syrského města.
Podle WHO je pro 250.000 obyvatel východní části Halabu k dispozici pouze 35 lékařů. "WHO vyzývá k rychlému zřízení humanitárních koridorů, aby bylo možné evakuovat nemocné a zraněné," řekla v Ženevě mluvčí organizace Fadela Chaibová. Ve východním Halabu je v provozu sedm nemocnic, některé z nich pouze částečně. Syrští lékaři odhadují, že z východního Halabu je třeba evakuovat nejméně 40 raněných.
Mluvčí WHO Tarik Jašarević řekl, že o evakuaci požádalo několik desítek pacientů, ale většina z nich chce do oblastí, jež má v rukou opozice, nebo do ciziny. Zdravotnické úřady začaly sestavovat seznam lidí, kteří evakuaci potřebují, a WHO syrskému ministerstvu zahraničí prostřednictvím ministerstva zdravotnictví poslala žádost o umožnění odjezdu nemocných a raněných. Podle Jašareviče se zvažuje možnost dopravit raněné do západního Halabu nebo do Idlibu.
Psali jsme: Útok na Halab ze čtyř stran: Syrská armáda nasadila dělostřelectvo a tanky, ozvalo se NATOFrancouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault dnes vyzval Rusko a Írán, tedy spojence Damašku, aby skončily s dvojakou hrou, již v syrském konfliktu hrají, a aby zabránily Damašku páchat "válečné zločiny".
"Kmotři (syrského) režimu, Írán a zejména Rusko, mohou (Bašárovi) Asadovi zastavit ruku. Musejí skončit se svou dvojakou hrou," prohlásil Ayrault. Damašek podle něj využil první slabiny příměří a zahájil "divoké bombardování Halabu".
Zmínil se také o tématu, na nějž kladou důraz Rusové, totiž o spojenectví mezi teroristy a opozicí, podporovanou některými západními státy. "Zdá se, že jenom radikálové jsou schopni účinně bojovat proti režimu, Damašek novými násilnostmi extremismus posiluje," řekl ministr.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Sýrie , WHO (Světová zdravotnická organizace) , Francie
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
včera
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
včera
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
včera
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
včera
První evropská reakce na požár v Pardubicích. Ozval se Orbán
Aktualizováno včera
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
včera
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
včera
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
včera
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
včera
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
včera
Nebezpečí nehrozí. Írán tvrdí, že došlo k útoku na jaderné zařízení
včera
Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích
včera
Pravda o íránské odvetě. Američané utrpěli škody za stamiliony dolarů
včera
Doma zanechal dopis. Pátrání po muži z Bohutína má špatný konec
včera
Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu
včera
Jsme blízko splnění cílů operace, tvrdí Trump. Hormuzský průliv mají chránit jiní
včera
Minář opět zlákal slavné osobnosti. Lidé se na Letné sejdou odpoledne
včera
Počasí slibuje zajímavou situaci. Do Česka by ještě mohla nakouknout zima
20. března 2026 21:50
Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace
20. března 2026 20:22
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř.
Zdroj: Jan Hrabě