Damašek – Syrský Halab a jeho okolí je dnes cílem „soustředěných útoků“ syrské armády. Nálety zasáhly také zdravotnická zařízení, nejméně dva pacienti zemřeli.
Halab je od minulého týdne, kdy ztroskotalo příměří dojednané USA a Ruskem, terčem intenzivního bombardování. Mezinárodní společenství má obavy o osud asi 250.000 lidí, kteří ve východní části města uvízli.
Cílem dnešních útoků jsou oblasti, které ovládají povstalci, oznámila agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný vojenský zdroj. Zdravotníci informovali, že jeden z náletů zasáhl nemocnici ve východním Halabu.
Podle televize Al-Džazíra si dnešní údery vyžádaly dohromady nejméně 17 mrtvých. Dětský fond OSN (UNICEF) uvedl, že od pátku přišlo v povstaleckých čtvrtích Halabu o život 96 dětí a dalších 233 jich bylo zraněno.
„Vojenské letouny letěly nad námi a začaly kolem čtvrté hodiny ráno vypouštět rakety přímo na nemocnici," řekl agentuře Reuters radiolog z nemocnice v Halabu. Dodal, že trosky padaly na pacienty na jednotce intenzivní péče.
Poškozeny byly nemocnice M1 a M10, které patřily mezi osm fungujících zdravotnických zařízení ve východním Halabu. Budovy zůstaly odříznuté od dodávek elektřiny i vody. Podle opozičních aktivistů byly útoky úmyslné, protože vládní vojáci vědí, kde se nemocnice nacházejí.
Pacienti byli převezeni do jiné nemocnice. Jak uvedla agentura Reuters, nálet zasáhl i pekárnu právě ve chvíli, kdy se před ní řadili místní obyvatelé do fronty na chleba. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Británie, tam zahynulo nejméně šest lidí.
Zasažena byla také severosyrská povstalecká vesnice Chán Túmán, která se nachází jižně od Halabu a ve které „byly zničeny obrněné vozy a další automobily, z nichž některé byly vybavené kulomety", uvedl syrský vojenský zdroj.
Otázka bombardování Halabu dnes dominovala také telefonickému jednání mezi šéfy ruské a americké diplomacie. Americký ministr zahraničí John Kerry pohrozil svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi, že Washington přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování města, jež mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly. Lavrov podle agentury Reuters Kerrymu řekl, že Spojené státy by měly dostát svému závazku a rozlišovat mezi opozicí a teroristy.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 21 minutami
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
před 2 hodinami
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
před 3 hodinami
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
před 4 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
před 4 hodinami
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
před 5 hodinami
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
před 5 hodinami
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
před 6 hodinami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 6 hodinami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 7 hodinami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 8 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 8 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 9 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 10 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 11 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 12 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera