Rijád - V Saúdské Arábii dnes jednají zástupci komise (HNC), jež zahrnuje oponenty syrského režimu. Odpůrci režimu Bašára Asada vyjádřili lítost, že jejich oddíly nedostaly protiletadlové zbraně, aby mohly bojovat proti syrskému a ruskému letectvu. V Halabu se dál bojuje.
Asad a jeho spojenci podle nich provádějí politiku "spálené země". Politický dialog, který je nyní přerušen, používaly Damašek a Moskva podle HNC jenom k zastření "masakrů Syřanů".
Jeden z mluvčích HNC Sálim Muslát řekl, že opozice nečekala protiletadlové zbraně od americké administrativy, v níž končí prezident Barack Obama. "Počítáme s tím, že bratrské a spřátelené státy zruší embargo na dodávku moderních zbraní opozici," řekl.
Podle agentury AFP se ve Washingtonu debatuje o zbrojních dodávkách syrské opozici a někteří tamní představitelé nejsou proti tomu, aby moderní technologie opozici dodaly Saúdská Arábie a Katar. V dodávkách by mohly být přenosné protiletadlové zbraně.
Organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes požádala o přístup do východního Halabu, kde je třeba pomoci ošetřovat raněné. Na místě je podle ní jenom 35 místních lékařů, kteří připadají na 275.000 obyvatel.
Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že dnes boje pokračovaly na frontě mezi západní a východní částí města. Podle místních koordinačních výborů povstalci bojují s armádou o přístup k největší vodárně města, která zásobuje až milion lidí.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Sýrie , Saúdská Arábie , Ruské angažmá v Sýrii
Aktuálně se děje
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
včera
Trump prozradil, co USA dělají potichu a bez problémů. Jde o Blízký východ
včera
Špehovali pro Sověty. V USA před 75 lety začal proces s Rosenbergovými
včera
Březnové počasí umí být překvapivé. Meteorologové poukázali na možného viníka
včera
Trump vyhlásil nový přístup k Íránu: Jediná možnost ukončení války je bezpodmínečná kapitulace
včera
Konec přemrštěných cen benzinu a nafty? Ministerstvo financí zakročí proti prudkému zdražování benzinek
včera
Rusko těží z války proti Íránu. Poptávka po ropě roste, USA udělily Indii výjimku
včera
USA stojí válka v Íránu téměř miliardu dolarů denně. Jak dlouho může Teherán vzdorovat?
včera
Ceny ropy míří k největšímu nárůstu za poslední čtyři roky
včera
Maďarsko zadrželo zaměstnance ukrajinské banky a desítky milionů dolarů a eur
včera
Trump mobilizuje síly. Chce v Maďarsku udržet u moci Orbána
včera
Trump otočil. Už to není Putin, tentokrát je podle něj překážkou míru Zelenskyj
včera
Válka s Íránem může Netanjahuovi doma pomoci, Izraeli ale v zahraničí uškodí
včera
Počasí o víkendu: Jaro se projeví v plné síle, teploty vyrostou na 17 stupňů
5. března 2026 21:59
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
Mezi českou vládou a Spojenými státy se rozhořel spor o výši investic do vlastní obrany. Premiér Andrej Babiš v reakci na kritiku amerického velvyslance Nicholase Merricka prohlásil, že navržené výdaje na armádu jsou pro letošní rok „maximem možného“. V rozhovoru pro Českou televizi zdůraznil, že jeho kabinet sice považuje obranu za důležitou, ale prioritou zůstávají sociální otázky a každodenní problémy českých občanů.
Zdroj: Libor Novák