Istanbul - Z turecké armády a policie bylo dnes propuštěno dalších 460 zaměstnanců kvůli jejich údajnému zapojení do červencového pokusu o převrat.
Informovala o tom agentura AP. Jde o další ze série rozsáhlých čistek, během nichž po pokusu o puč přišlo o práci na 100.000 lidí, včetně policistů, soudců, ale i více než 20.000 učitelů.
Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že dnes propustilo 195 svých zaměstnanců z armády a námořnictva. Mluvčí ministerstva dodal, že od poloviny července rozvázalo poměr s celkem 4243 svými zaměstnanci. Ministerstvo vnitra dnes propustilo 153 členů četnictva a 112 příslušníků pobřežní stráže.
Turecký režim od poloviny července, kdy se skupina armády neúspěšně pokusila v Turecku o převrat, provádí rozsáhlé čistky nejen ve státní správě.
Jejich cílem jsou i jen domnělí příznivci duchovního Fethullaha Gülena, kterého vláda považuje za zosnovatele pokusu o převrat a který žije v USA. Ankara po Washingtonu zatím neúspěšně požaduje jeho vydání.
Související
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka
Turecko , vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
včera
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
včera
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
včera
Trump poslal k Íránu třetí letadlovou loď
včera
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
včera
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
včera
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
24. dubna 2026 22:01
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
24. dubna 2026 21:08
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
24. dubna 2026 20:10
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
24. dubna 2026 19:24
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
24. dubna 2026 18:36
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
24. dubna 2026 17:52
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
Velké pátrání probíhalo od pátečního rána na Zlínsku. Pohřešovaný byl sedmnáctiletý chlapec, jehož policisté a další lidé hledali v okolí Lukovečku. Do akce se zapojili strážci zákona na koních či se služebními psy. Odpoledne se hledaného mladíka podařilo najít.
Zdroj: Jan Hrabě