Damašek - Povstalci v syrském Halabu poslali Spojeným státům ostrý vzkaz. Sdělili jim, že obléhanou východní část města neopustí.
Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.
Syrská armáda dobyla v noci na sobotu další čtvrť ovládanou rebely a režim tak má pod kontrolou zhruba 60 procent východního sektoru Halabu, ovládnutého povstalci v roce 2012.
Rada bezpečnosti OSN by měla v pondělí hlasovat o návrhu rezoluce požadující sedmidenní příměří v Halabu, který by mohlo být následně prodlouženo. Není ale jasné, zda rezoluci svým vetem nezablokuje Rusko, které je největším spojencem syrského prezidenta Bašára Asada a jeho armádě pomáhá zejména letecky.
Jak uvedl vedoucí politické sekce povstalecké skupiny Fastakim v Halabu Zacharíja Malahifdží, povstalci již v sobotu amerických představitelům řekli, že město neopustí. Američané se prý rebelů zeptali: "Chcete odejít, nebo vytrváte?".
"Naše odpověď byla následující: Nemůžeme opustit naše město, naše domovy a nechat je žoldáckým milicím, které režim v Halabu zmobilizoval," uvedl Malahifdží. "Poslechli si naši odpověď a nijak ji nekomentovali," dodal.
6. prosince 2025 8:27
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
Související
Překvapivý obrat: Islámský stát žije, Sýrie se chce stát spojencem USA
Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
Sýrie , Syrská krize , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Novinář měl neomezený přístup k Zelenskému. Teď vysvětlil jeho strategii při jednání i otřes po pádu Jermaka
před 2 hodinami
„Antiukrajinské body byly odstraněny.“ Zelenskyj posílá do USA revidovaný mírový plán
před 2 hodinami
Evropská unie se rázně vymezila proti tvrdé kritice Donalda Trumpa
před 4 hodinami
Může za cla, válku na Ukrajině i útok ve Washingtonu. Trumpovou univerzální odpovědí je svalit vše na Bidena
před 4 hodinami
Austrálie spouští globální unikát: Miliony dětí přišly o účty na sociálních sítích
před 5 hodinami
Studenti vyrazili do ulic. Po celém Česku protestovali proti vedení ministerstva životního prostředí Motoristy
před 6 hodinami
Co odhalila nová Národní bezpečnostní strategie USA? Trump pro Evropu víc nebezpečný, než se zdálo
před 7 hodinami
Evropa je rozpadající se skupina národů vedená slabými lidmi, prohlásil Trump
před 8 hodinami
Ukrajinci vztyčili v údajně dobytém Pokrovsku vlajku. Kreml o obsazení města lže, tvrdí
před 8 hodinami
V Rusku se zřítilo obří vojenské letadlo Antonov An-22
před 9 hodinami
Babiš předal na Hradě Pavlovi seznam ministrů. Turek na něm chybí
před 9 hodinami
Politico: Česko se s Babišem v čele stane dalším destruktivním prvkem v EU
před 10 hodinami
Nové boje na hranicích: Proč eskaluje napětí mezi Thajskem a Kambodžou?
před 11 hodinami
Ukrajina připravuje nový mírový plán, Zelenskyj vyloučil územní ústupky
Aktualizováno před 11 hodinami
Prezident Pavel jmenoval nového premiéra. Česko bude nejlepší na celé planetě, prohlásil Babiš
před 12 hodinami
Soud řeší, co si Trump vlastně může dovolit. Zřejmě mu posílí pravomoci
před 13 hodinami
Výhled počasí do konce prosince. V Česku se opět ochladí
včera
Metro bude opět stavět i na Pankráci. Stanice se otevře před svátky
včera
Důchody 2026: Úřad odhalil pozměněné termíny výplat v příštím roce
Aktualizováno včera
Tragický útok na ulici v Brně. Žena nepřežila, policie má podezřelého
V Brně došlo v pondělí dopoledne k vážnému trestnému činu. Žena, kterou útočník napadl a pobodal na ulici, zraněním podlehla. Podezřelého dopadla policie, která tragickou událost nadále vyšetřuje.
Zdroj: Jan Hrabě